У розпал Великого пісту на ринках та в магазинах Чернівців дещо підвищилися ціни на продукти. Навіть на м`ясо, яке православні люди нині не споживають. Натомість священики попереджають: піст – не просто дієта, а очищення душі.
На ринку біля м`ясних кіосків покупців небагато, проте є.
- М`ясо завжди має своїх покупців, - каже Ігор, продавець. – Ціну ми не знижуємо – який зміст?.. Усе одно будуть ті, хто не постить. А ті, хто дотримується посту, прийдуть по м`ясо за тиждень до Великодня. Тоді, до речі, ціни зростуть.
- Ми не постимо, - каже Ірина, чернівчанка, яка купує шматок телятини. – Купую всі ті продукти, що й завжди. У мене вдома чоловік та два сини. Вони ніколи не відмовляться від м`яса та молока.
Неподалік біля прилавку з овочами молода жінка купує пекінську капусту, огірки та зелень.
- Я з дитинства тримаю піст перед Великоднем. Щоправда, не такий суворий, як моя бабця: вона у піст їла лише сиру їжу. Наразі виключила зі свого раціону м`ясо та яйця, молочні продукти, тому купую овочі, - розповідає Тетяна Максимчук. – Щоправда, постити – недешево. Овочі, фрукти, бобові, горіхи нині вартують недешево. Добре, що восени назбирала гриби - не купую зараз. Дивилася сьогодні, що за кілограм шампіньйонів правлять 42-45 гривень. А сушені білі гриби – удвічі дорожчі.
Більшість чернівецьких ресторанів і кафе пропонують пісне меню.
- Відвідувачів не поменшало. Але 60% із них замовляють пісні страви, - каже адміністраторка одного з ресторанів. – Ціни в нас не змінилися. Хіба що овочі на ринку трохи зросли у ціні, тому й ми вартість овочевих страв підняли на кілька гривень.
Піст - це відмова не лише від певної їжі, але й від усіх шкідливих звичок і веселощів, час каяття, роздумів і молитви.
- Піст – це не дієта. Піст – це обмеження фізичної сили, щоби організм став здатний до розмови з Богом. Вважається, що споживаючи лише фрукти та овочі, легше молитися, - пояснює отець Юрій Проскурняк, настоятель храму Святого Пантелеймона. - М`ясо ж додає фізичних сил, навіть агресії, спонукаючи тим самим до духовних гріхів. Нині ми дуже переїдаємо. При чому вживаємо таку їжу, яку не їли наші предки: фаст-фуд, суші тощо. Саме тому церква радить відмовитися на цей період від таких страв і більше часу приділити молитві, духовному очищенню.
Лікарі ж стверджують, що у час посту варто їсти побільше свіжих овочів, фруктів, зелені та каш. Яйця, м'ясні і молочні продукти замінити крупами, грибами і бобовими. Адже, наприклад, квасоля за вмістом білка прирівнюється до м'яса.
- Корисно постити при захворюваннях підшлункової залози, печінки, жовчовивідних шляхів, товстої кишки. Під час посту зменшується навантаження на ці органи, організм очищується, - каже Ольга Гуска, лікар-терапевт. - Рослинна їжа очищує організм, оскільки харчові волокна рослин (целюлоза, пектинові речовини) вбирають і виводять з організму холестерин, жовчні кислоти, радіонукліди. Але відмовляючись від м’яса, треба збалансовувати своє харчування за рахунок іншої їжі, щоб отримувати необхідну кількість білка. Можна вживати рибу, кисломолочні продукти, сою, бобові.
Нагадаємо, у 2018 році Великий піст розпочнеться 19 лютого, а закінчиться 7 квітня. Великий піст - це найдовший і найсуворіший з чотирьох багатоденних постів, встановлених Церквою. Він триває 7 тижнів - 40 днів підготовки до згадки про страждання Христа і Страсного тижня. Завершується період утримання від їжі і розваг Великоднем.
Читати ще: Впливовий АССпект: Менше гаджетів, більше – спілкування: триває Великий піст
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами