Чернівці для світу «запалили» багато «зірок» в літературі, музиці, науці. Видатні й легендарні сьогодні постаті зайняли свої гідні місця на світовому Олімпі визнання і шани.
Та багато «зірок» свого часу приїхали до Чернівців, щоб «запалити» цей край своєю творчістю, роботою, натхненням. Вони – світочі науки і культури, вони – творці світу, в якому ми живемо сьогодні.
Антон Марті, філософ
Він був учнем та другом видатного філософа, психолога, засновника феноменології Франца Брентано. Оскар Краус його називав «міністром у справах філософії мови» Брентанівської школи. Він був ортодоксальним послідовником і найбільш палким захисником вчення Брентано.
Але він не був безликим повторювачем ідей та постулатів відомого філософа. Свою прихильність до філософського вчення Брентано Антон Марті демонстрував у своїх філософських теоріях, дослідженнях, ідеях. Він не перевершив власним вченням вчителя, але він змістовно його доповнив, пояснив та вдосконалив.
Ідеї Марті вплинули на формування теорії мови у феноменології Едмунда Гуссерля, філософа, який став знаковим в історії філософії.
А ще на лекції Антона Марті приходив Франц Кафка. Письменник тоді навчався у празькому університеті. І саме філософські розповіді Марті про мову, про естетику, про буття вплинули на одного з найвизначніших письменників ХХ століття.
Франц Кафка
Чернівці стали в житті філософа важливим етапом в філософському й науковому розвитку. З тутешнього університету, де він пропрацював 5 років, академічна кар’єра Марті тільки зростала.
Антон Марті народився 18 жовтня 1847 року в місті Швіц, що в Швейцарії. Під впливом батька, який був священиком, молодий Антон навчався спершу в монастирській школі, пізніше вступив до духовної семінарії. По завершенні навчання в 1869 році прийняв сан священика.
1868 рік став знаковим та переломним в житті юного Антона. За рекомендацією духовних наставників він відправився до Вюрцбурга, щоб послухати лекції католицького священика, близького на той час до ультраромантизму Франца Брентано. Ця зустріч повністю змінила духовні та філософські погляди Антона Марті.
Марті став учнем Брентано. І другом. Пізніше він став стержнем першого вюрцбурського кола учнів філософа.
Франц Брентано
Вплив іменитого мислителя на молодого Марті не обмежувався тільки філософським вченням. У житті він також постійно дослухався до порад наставника. Одна з них змінила докорінно життя Антона.
Марті зрікся священицького сану, підтримуючи таким чином вчинок свого вчителя, який так само позбувся ряси у 1873 році. А ще звільнився з ліцею в Швіці, де працював з 1869 року.
Та без роботи Марті надовго не залишився, і, знову ж, за порадою Брентано, поїхав до Ґьоттінґена до визнаного тоді філософа Германа Лотце. За його підтримки й супервізії, написав дисертацію. І в 1875 році захистився й видав свою першу ґрунтовну працю «Про походження мови».
Зречення священицтва стало для Антона Марті справжнім випробовуванням. У рідному місті Швіц він був фактично persona non grata, інші міста імперії з потужним католицьким підґрунтям теж не були раді бачити філософа-відступника серед своїх мешканців. Проте саме в той час, у 1875 році на східних кордонах Австро-Угорської імперії було відкрито новий університет. Відкрили його в Чернівцях. Звістка про новоутворений виш стала рятівною соломинкою в академічній кар’єрі Марті.
Франц Брентано, який працював ординарним професором у Віденському університеті, зробив усе можливе, щоб його друга залишили працювати в одному з імперських університетів. І йому це вдалося. Антона Марті затвердили в Чернівецькому університеті.
У столиці коронного краю він викладав філософію та працював над питаннями філософії мови, генетичної психології й онтології. У 1879 році він підготував до друку і видав книгу «Питання про історичний розвиток відчуття кольору».
У 1880 році Марті вдалося отримати посаду професора філософії в Карловому німецькому університеті в Празі. Відтоді його наукова кар’єра лише зростала. Відтоді філософський вплив і популярність його виходили на нові висоти.
Через 10 років Антону Марті довірили керувати філософським факультетом у Празькому університеті. А ще за 4 роки був запрошений до Віденського університету. Однак тут знову зречення священицького сану зіграло не на користь філософа. Міністерство не дозволило йому перейти до столичного університету.
Натомість Марті довірили ректорство в Німецькому університеті Праги.
У 1908 році видав головну працю свого життя «Дослідження підґрунтя загальної граматики і філософії мови». Її він присвятив своєму другу й вчителю Францу Брентано.
2 жовтня 1914 року Антон Марті помер у Празі від внутрішнього крововиливу.
Філософія мови Марті – одна з найважливіших складових в історії східно-європейського структуралістського руху. Завдяки йому філософська думка змогла вийти на новий рівень свого розвитку.
Вони, Генії цього світу, колись приїхали до Чернівців, щоб працювати. І своєю працею вони підняли рівень освіти, науки й культури в місті до європейського й світового рівня. Вони заслуговують на знання й пошану.
Ілюстрації - unige.ch; starapraha.cz; reedcafe
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами