Чому Чернівцям украй необхідно визначитися із госпітальною радою, «Впливовому АССпекту» розповіла Наталя Гусак, регіональний координатор з підтримки медичної реформи у Чернівецькій та Івано-Франківській областях програми ULEAD з Європою, керівник ГО "Пацієнти Буковини".
- Наталю, то Центральний округ нарешті з госпітальною радою чи ні?
- Ще у 2017 році губернатор Чернівецької області видав розпорядження, в якому рекомендував місцевим органам самоврядування краю делегувати своїх членів до госпітальних округів. Два роки в Чернівцях як управління охорони здоров'я, так і депутати Чернівецької міської ради не могли визначитись із 9-ма делегатами, які будуть на волонтерських засадах напрацьовувати відповідні рекомендації в госпітальній раді Центрального госпітального округу. Однак, мер міста наголошує на порушенні регламенту при прийнятті цього рішення і обіцяє його ветувати. Тому говорити про початок роботи госпітальної ради завчасно, принаймні, до офіційного підписання та публікації прийнятого рішення.
Особисте моє побоювання: це рішення знову може зависнути на декілька місяців.
Читайте ще: Депутати Чернівців вирішили змінити членів Госпітальної ради
- Чому важливо було якомога швидше сформувати раду?
- У 2020 році медичні заклади вторинного та третинного рівнів переходять на прямі фінансові взаємовідносини з Національною службою здоров'я України. Обсяг фінансування залежатиме від кількості та якості наданих медичних послуг. Якість медичних послуг формуватиме наявне медичне обладнання та професійні кадри. В межах госпітальних округів мають функціонувати й багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування першого і другого рівня. До цих лікарень МОЗ України має ряд вимог щодо надання обсягу медичної допомоги. Жодна з міських лікарень наразі не відповідає цим вимогам навіть при умові їх об'єднання. І от на це все надавалося 3 роки, щоб з 2020 року медичні установи успішно увійшли в реформу.
Більшість підготовчої аналітичної роботи та розроблення проектів рішень мала б здійснити госпітальна рада, яка формується з делегатів від нашого міста, 4-х районів області (Заставнівський, Кіцманський, Герцаївський та Глибоцький) та всіх ОТГ, які створені в цих районах. Тому не приймаючи рішення про делегування, ми тримаємо у заручниках медичні колективи установ цих районів, а також всіх пацієнтів, які проживають у межах нашого округу.
- Які завдання покладаються на членів госпітальної ради?
- Госпітальна рада – це виключно майданчик для діалогу та розробки складних рішень. Рада не приймає жодних офіційних рішень, а лише дозволяє напрацювати рекомендації для місцевих органів самоврядування щодо майбутньої мережі лікарень цього округу.
Завдання госпітальної ради – розробити проект 5-річного плану розвитку госпітального округу, пропозиції щодо визначення багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування та визначити, які інвестиції потрібні для того, щоб вивести лікарні на сучасний рівень.
Госпітальна рада не має ніякого юридичного статусу, це дорадчий орган. Якщо госпітальна рада ухвалила рішення, то кожна місцева рада отримує цей документ для затвердження. Лише у разі, коли пропозиції госпітальної ради затверджуються місцевими радами, вони стають обов’язковими.
- Наталю, якими бачите подальші кроки, чи запрацює госпітальна рада в Чернівцях?
- Я й надалі буду відстоювати і перед мером, і перед депутатами важливість створення цього робочого органу. Не вважаю його статусним і дуже переживаю, щоби він реально запрацював. Розумію, що діяльність госпітальної ради потребуватиме дуже кропіткої модерації.
Разом члени ради ще не зустрічалась. Але я мала особисту зустріч з депутатом Михайлом Яриничем та Олегом Чорним стосовно бачення роботи госпітальної ради. Для мене це було важливим, приймаючи рішення про спільну працю. Якщо ж рада запрацює, то, думаю, нас чекає дуже інтенсивна робота, з огляду на втрачений час. Важливо розпочати з ґрунтовного аналізу стану справ в медичній галузі Центрального госпітального округу.
«Протягом року міська рада не могла прийняти рішення. Я не почув від Михайла Яринича, на яких підставах він делегував до госпітальної ради Володимира Струка, який значиться у державному реєстрі осіб, що здійснили корупційне порушення. Переконаний, що ця людина не може визначати політику фінансування медзакладів Чернівців.
У госпітальній раді мають бути не лише лікарі, а люди, які делеговані на здійснення цих повноважень громадою, задля вирішення питань капітального ремонту, розвитку медзакладів. Як може працювати госпітальна рада без преставників місцевої влади, які розуміють, скільки грошей є, а скільки немає на ремонт або будівництво?.. Тому треба мати ширший діапазон знань, ніж у галузі медицини».
«Проект «Про госпітальну раду» був напрацьований та прийнятий більшістю міської ради, в тому числі із врахуванням принципової позиції окремих фракцій, депутатів та громадськості. Ми тривалий час шукали і знайшли консенсус, виходячи виключно із мотивів перспективи розвитку охорони здоров'я міста.
Олексієм Каспруком озвучено позицію блокування даного рішення шляхом накладання вето, основною причиною якого є моє членство в обраній раді.
Я складаю повноваження члена ради та вношу відповідно офіційну заяву. Вважаю, що не варто робити багатьох шанованих та авторитетних людей заручниками ситуації, що склалася в міській раді. Переконаний, що такі дії не тільки гальмують розвиток галузі, а і створюють перепони життєдіяльності міста».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами