Та при своєчасному виявленні та лікуванні хворобу можна подолати, запевняє Тетяна Рибак, онколог-мамолог КНП «Міська поліклініка №1».
- Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щомісяця до мене на прийом приходять 326 пацієнтів, 180 з яких – із хворобами молочної залози, - розповідає Тетяна Рибак. – Як правило, жінки приходять, коли болить. Стався удар, проблеми під час або після годування груддю, мастити – запальні процеси, виявили якесь ущільнення, якого раніше не було, - усе це має спонукати піти до лікаря та пролікуватися. Але я завжди наголошую: як правило, рак не болить! Тому кожній жінці варто взяти собі за правило: раз на рік проходити огляд мамолога, навіть якщо зовсім нічого не турбує. Жінкам після 30 років необхідно раз на рік робити УЗД молочних залоз, а після 40 років – мамографію.
Вчасна діагностика – запорука успішного лікування! Рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.
Тетяна Рибак
- Чи багато задавнених випадків?
- На жаль, так. Як правило, жінки бояться іти до лікаря і до останнього сподіваються, що все саме собою мине. Та злоякісне новоутворення, на жаль, саме по собі не минає. І тоді до мене приходять пацієнтки, у яких вже метастази у легенях, кістках – це 3-4 стадія.
Повірте, кожній пацієнтці мені хочеться допомогти і вселити надію. І щоразу серце крається, коли жінка звертається пізно. Тому прошу всіх: дорогі жінки, якщо боїтеся переступити поріг онколога-мамолога, закрийте рукою оте страшне для вас слово «онколог» - і заходьте! Навіть якщо нічого не турбує – бережіть себе і приходьте на обстеження.
- У жінок якого віку найчастіше діагностують рак молочної залози?
- Мушу сказати, що недуга помолодшала років на 10! Наприклад, якщо у 2011 році було більше хворих старших 50 років, то сьогодні серед моїх пацієнток – 40-річні, 35-річні, навіть 22-річні.
Знаєте, що страшно: коли на прийом приходить молодесенька дівчина, а вже із випискою з онкодиспансеру. Такі пацієнтки розгублені, вони не знають, що робити далі… І моє завдання – не лише правильно скерувати подальше лікування, а й дати психологічну, емоційну підтримку.
- Чи всі новоутворення у молочній залозі потрібно видаляти?
- Ні, не всі. Але рішення щодо тактики лікування чи видалення має приймати лікар. Іноді, якщо це доброякісне новоутворення, достатньо призначити лікування і спостерігати. Якщо, наприклад, через 3 місяці лікування виявляємо, що з 1,5 см пухлина збільшилася до 2 см, значить вона кровопостачається і буде рости далі. В такому випадку її краще забрати. Це проста операція, яка виконується з маленьким розрізом. Видалене новоутворення відправляється на гістологію. Якщо там не виявляємо «поганих» клітин - пацієнтка спокійна і здорова повертається до звичного життя.
- А чи всі доброякісні пухлини перероджуються у ракові?
- Такі запитання ставлять практично всі мої пацієнтки. На жаль, однозначної відповіді не може дати ніхто. Кожен організм індивідуальний. Але ніхто ні від чого не застрахований. Тому бажано все-таки консультуватися з лікарем і виконувати його рекомендації.
Отримуйте новини в Telegram
Авторка: Ольга КАМСЬКА-ОПОЛОНИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами