Які симптоми вказують на це та як лікуватися, «Впливовому АССпекту» розповіла Ірина Парфьонова, лікар-гастроентеролог.
- Жовч - одна з рідин організму. За добу в нашому організмі утворюється близько 1-1,5 л жовчі. Вона синтезується клітинами печінки, далі по протоках потрапляє в дванадцятипалу кишку, решта жовчі накопичується в жовчному міхурі, - розповідає Ірина Парфьонова. – Які ж основні функції жовчі? Вона розріджує жири для кращої дії на них ферменту ліпази. Тому при недостатньому її виділенні в кишківник будемо мати жирний рідкий стілець.
Жовч також сприяє засвоєнню жиророзчинних вітамінів АДЕК. Їх дефіцит проявляється сухістю шкіри, надлишком ваги, остеопорозом, зниженням зору тощо.
Жовч стимулює активність ферментів підшлункової залози та кишечника, нейтралізує кислу реакцію вмісту шлунку, що поступає в тонкий кишечник, виводить жиророзчинні токсини.
Жовч також володіє антимікробною дією, руйнує лямблії та яйця гельмінтів. Вона посилює моторику тонкого та товстого кишечника, що веде до послаблюючого ефекту.
Із жовчю з організму виділяються залишки статевих гормонів, надлишок білірубіну та холестерину.
Читайте також: Впливовий АССпект: Як працює поліклініка у Чернівцях, у якій колись лікували студентів
- Які симптоми вказують на порушення роботи жовчного міхура та жовчовивідних шляхів?
- На це може вказувати біль у правому підребер`ї після вживання жирної їжі чи фізичних навантажень, здуття живота, підвищене газоутворення. Серед неприємних симптомів - закрепи чи проноси, знебарвлений або жирний кал, гіркота, нудота, неприємний запах з рота, гормональні порушення, а також сухість шкіри, свербіж, акне.
- Чому виникають захворювання жовчного міхура?
- Є кілька причин. Перша – неконтрольоване споживання цукру, каш швидкого приготування, солодощів. Прості вуглеводи підвищують рівень інсуліну, а він, своєю чергою, пригнічує виробіток жовчі. Також надлишок простих вуглеводів призводить до утворення жиру, а звідси - підвищення концентрації холестерину та застій жовчі.
Наступна причина - надлишок жирної, смаженої їжі, трансжири та відсутність гіркот в раціоні. Тому важливо обов’язково їсти рукколу, крес-салат, черемшу, грейпфрут, гірчицю, редьку, куркуму тощо.
Так само як шкодить надлишок жирів та трансжирів, не корисним є відсутність або значне зменшення корисних жирів в їжі (нерафіновані олії, насіння, горіхів, авокадо).
Проблеми із жовчним міхуром можуть також виникнути у людей, які п’ють недостатньо води (на 97% жовч складається з води!), ведуть малорухомий спосіб життя, тривалий час приймають гормональні препарати, антибіотики та отримують недостатню кількість клітковини в раціоні.
Потерпають від хвороб жовчного міхура і люди, які часто переживають стреси. Стрес провокує підвищення рівня кортизолу, який порушує моторику жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, виникають спазм, біль та застій жовчі.
- Як покращити відтік та властивості жовчі?
- Для того, щоб жовчний міхур скоротився і виділив порцію жовчі, у шлунку повинна бути адекватна кількість соляної кислоти. Це перше. Друге: наявність якісних жирів в кожному прийомі їжі рефлекторно стимулює виділення жовчі.
Наступне: значно погіршує скоротливу здатність жовчного міхура та жовчовивідних шляхів «сидячий» спосіб життя. Тож рухайтеся якомога більше!
Виробіть правильні харчові звички: пийте багато води, зменшіть кількість рафінованого цукру та трансжирів у їжі. Харчуйтеся не менше, ніж 3 рази на день, а при вираженому застої жовчі, каменях, загостренні хронічного холециститу - 4-5 разів на день.
Дуже важливо щодня снідати! Ті жовчні кислоти, які виробляються впродовж ночі, повинні виділитися. А виділення жовчі відбувається рефлекторно внаслідок потрапляння їжі в ротову порожнину. Таким чином люди, які не полюбляють регулярно снідати, мають всі шанси отримати камені та поліпи жовчного міхура.
Надавайте перевагу продуктам, багатим на лецитин (яєчний жовток, арахіс, оливки, авокадо, соя). Вони стимулюють виділення жовчі, попереджають її згущення, при жовчокам'яній хворобі разом з медикаментами покращують розчинення каменів
До речі, сприяє покращенню скорочення стінок жовчного міхура магній. Його можна вживати як у вигляді теплої мінеральної води (Донат Магній), так і продуктів, багатих на магній: цільні злаки, бобові, чорний шоколад, всі темно-зелені овочі та зелень, насіння і горіхи, морська капуста.
Варто також зважати на те, що є генетична схильність до застою жовчі та утворення поліпів та каменів.
А ще у дівчат та жінок гормон естроген також може провокувати холістаз.
Отримуйте новини в Telegram
- Поліп жовчного міхура: що це і чому з’являється?
- Поліп – це патологічне розростання епітелію в стінці жовчного міхура. В 75% випадків - доброякісні.
- генетичні: у родичів теж були подібні проблеми;
- порушення харчування: надлишок тваринних жирів, трансжирів, цукру, суворі дієтичні обмеження та голодування, дефіцит корисних жирів в раціоні, дефіцит рідини;
- надлишок естрогенів: саме тому частіше хворіють жінки, особливо - при міомах матки, ожирінні чи прийомі оральних контрацептивів;
- хвороби печінки із порушенням утворення та виділення жовчі: гепатити, цирози, склерозуючий холангіт, сімейний холестаз тощо.
Поліпи можуть бути холестеринові (відкладання молекул холестерину), запальні (при хронічному холециститі внаслідок розростання слизової оболонки), аденоматозні (розростання залозистого епітелію) та папіломатозні (розростання слизової оболонки у вигляді сосочків).
За статистикою, перероджується в рак 10-30% поліпів. Високий ризик переродження мають аденоматозні поліпи.
Якщо є ризик розвитку раку, поліпи видаляються разом із жовчним міхуром.
- Коли варто їх видаляти?
- Зазвичай, лікарі рекомендують операцію, коли є 2 і більше поліпи. Також, якщо поліп має розмір 1 і більше сантиметрів, або за 6 місяців він збільшується на 2 і більше міліметри.
Краще видалити поліп, розміщений в шийці жовчного міхура або в протоці, особливо, якщо у пацієнта є запалення жовчного міхура чи жовчовивідних шляхів, або каміння, або ж супутній поліпоз товстої кишки.
Пацієнтам старшим 50 років теж показана операція.
- Чи можна позбутися поліпу в жовчному міхуру без операції?
- У випадку холестеринового чи запального поліпу призначається відповідне харчування, питний режим, фізична активність (залежить від рівня фізпідготовки), жовчогінні та препарати урсодесоксихолевої кислоти, спазмолітики. Обов'язково проводиться динамічний УЗД-контроль.
Хочу зауважити, що як і при каменях жовчного міхура, так і при поліпах немає 100% гарантії одужання. Але шанси завжди є. У кожному конкретному випадку потрібно підходити індивідуально.
Авторка: Ольга КАМСЬКА-ОПОЛОНИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами