- Марино, навіщо вам депутатство і посада в органах місцевого самоврядування?
- Якщо мене якісь речі турбують, не подобаються, то мені складно бути просто споглядачем. Якщо я розібралася у ситуації і знаю, як її покращити, то я буду діяти. Тому депутатство для мене – це прояв того, що мені делегувала громада діяти. Це величезна відповідальність.
- Знаю, що це не перший ваш досвід виборчої кампанії. Чим відрізняється попереднє балотування від партій «Народний фронт» та «Народний контроль» від нинішньої кампанії з партією «Єдина Альтернатива»?
- По-перше, це перша кампанія, у яку я була залучена на 100%, починаючи з підготовчого процесу і до дня виборів.
По-друге: у попередніх виборах я була учасницею загальнонаціональної програми, була запрошена і долучена до команди, а з «Єдиною Альтернативою» я була частиною великої команди, яка була об’єднана на локальному рівні Чернівецької області. Це високоінтелектуальні, небайдужі, патріотичні люди, які вирішили взяти на себе відповідальність і впроваджувати зміни у Чернівцях і області.
Ця кампанія була напрочуд брудна. За мій досвід з 2008 року такої брудної кампанії я не пам’ятаю.
- До депутатства ви керували підприємством «Західна маркетингова компанія». Чим конкретно ви займалися?
- Компанія створена у 2006. Вона націлена на вивчення ринку, розробку стратегій і бізнес-планів і впровадження їх в дію.
Знаю, що після оприлюднення моєї декларації, зчинився шум. Нагадаю, карантин весняний майже «обнулив» надходження компанії, оскільки перше, від чого відмовляється бізнес, - це зайві витрати. Дослідження ринку – це були зайві витрати. Тоді ж я повністю переорієнтувалась на «Єдину Альтернативу».
Окрім того, ніхто ж не дивиться на заощадження, які значно впали у порівнянні з 2019 роком.
Я ніколи не мала захмарних доходів. Я мала доходи, достатні для прожиття моєї сім`ї і покриття основних необхідних потреб.
- Досвід роботи у цій компанії допомагає зараз?
- Так, тому що за місяць я мала кілька різних проектів по всій Україні. І кожен проект – це щось нове. Я знаюся на ринках, починаючи від вантажних шин - закінчуючи бісером. За 14 років через мене пройшли більше 200 підгалузей і галузей не лише України. Якщо зібрати всіх людей, яких ми опитали, вийде, мабуть, маленький Київ.
Я звикла до швидкого аналізу, швидкого прийняття рішень. До того ж, я завжди розуміла, як працює місто, тому робота у міській раді мені не настільки складна. Єдине, що нове, - це бюрократична частина. Треба вчитуватися у кожну літеру, у кожну кому, розуміти, які наслідки будуть іти залежно від їх розташування.
- Ви передали керування цією компанією. Не мали можливості суміщати? Чи така законодавча вимога?
- Законодавчо є заборона у поєднанні керівництва не лише приватного сектора, але й громадських організацій. Тому я передала також керівництво двома громадськими організаціями. І так само я передам корпоративні права на власний бізнес. Це така моя жертва, бо це для мене складно. Але я розглядаю це як певний етап у житті.
- Які завдання ставите перед собою, як секретарка Чернівецької міської ради?
- У першу чергу - консолідувати роботу депутатів. Ми маємо мінімізувати будь-які суперечки в сесійній залі під час прийняття рішень. Це вдасться зробити шляхом налагодження роботи до самої сесії через комісії, через роботу фракцій і спілкування з депутатами. Тоді злагоджена позиція виноситься на сесію і у виключних моментах можуть бути дані протокольні доручення, внесені технічні зміни по тексту. Моє завдання – це налагодити.
Якщо раніше ЗМІ були єдиною формою комунікації депутатів з громадою, то зараз кожен депутат має канал комунікації через власні сторінки у соцмережах.
- Одним із планів вашої команди було проведення аудиту комунальних підприємств. Чи розпочали його? Що саме він передбачає?
- Не може керівник приступити до роботи, не вивчивши історії рішень до цього, не почавши спілкуватися з людьми, не проаналізувавши плани і ефективність роботи кожного керівника. Тому аудит уже почався. Кожен профільний заступник за своїм напрямком почав вивчати і аналізувати інформацію щодо того, що відбувалося, що відбувається зараз і що заплановано в роботі. Я так само вивчаю свою ланку – це законодавча частина, формування системи прийняття рішень тощо. Після місяця-півтора такої роботи кожен з нас буде впроваджувати певні зміни, які будуть вважати доцільними. Ніхто не рубатиме з плеча. Все має бути чітко, обґрунтовано, розумно.
- Коли очікувати перших результатів аудиту?
- Є таке поняття – 100 днів. Через 100 днів з нас спитають. На той момент зможемо оприлюднити результати.
- Чи потрібно змінювати керівників комунальних підприємств міста? Яких у першу чергу?
- Є багато проблем у роботі комунальних підприємств міста. Будь-який керівник комунального підприємства, департаменту, управління, відділу не може бути звільнений, бо звільнений. Його звільнення має бути обґрунтоване конкретними діями, які порушували положення або закони. Аналіз цього вже проводиться.
Якщо ми безпідставно будемо звільняти будь-кого, то ця людина може відстояти свої порушені права у суді і поновитися на роботі. Тоді має право вимагати компенсації за втрачений час, а від цього міська рада ще більше втратить, ніж отримає.
Робота з кадрами у міській раді вже відбувається таким чином, щоб організаційна структура працювала як годинник.
Будуть підстави на звільнення – люди будуть звільнені. Не буде підстав – люди будуть працювати.
- У 2018 році ви потрапили до проекту «Нові лідери». У ньому ви переконували телеглядачів та експертів, що здатні змінити країну. Скажіть, це була свого роду підготовка до місцевих виборів?
- Ні, тоді я про вибори не думала. Тоді це було представлення Центру реформ і розвитку як організації, яка об’єднує аналітиків і може генерувати різні стратегічні проекти на користь громади.
- Який досвід отримали від участі у цьому проекті?
- Він мене мотивував структурувати бачення Центру реформ і розвитку. Я готувала презентацію, у якій сформувала перелік дій, які варто робити, щоб місто почало жити краще. І от якось доля мене почула і тепер я маю можливість їх втілювати разом з командою.
Також отримала досвід спілкування, познайомилася з різними учасниками, які також є лідерами.
І це був виклик, бо одна моя знайома взяла мене на «слабо».
- Ви продовжуєте працювати над бюджетом-2021. За рахунок чого плануєте його збільшувати?
- Дохідна частина – це перше питання, над яким ми почали працювати. За перший квартал ми маємо впровадити дієві бачення, які на часі.
Не буду зараз розкривати карти, бо над ідеями ще триває робота. Єдине, що можу сказати: для нас важливо підняття доходу з ПДФО. Якщо ми будемо збільшувати кількість зареєстрованих приватних підприємств, підприємців, таким чином, зможемо збільшувати надходження до міського бюджету.
По-друге, зробимо інвентаризацію комунального майна, розберемося у ситуації з земельними питаннями. Оскільки є оренда, на якій місто значно втрачає багато років.
Далі у нас є перспективні галузі, які варто розвивати. Одна з них, яка найбільше потерпає від локдауну, - це туризм. Іде активна робота над полегшенням транспортного зв’язку з іншими містами України і не лише України, щоб туристу було легше до нас дістатися. Адже коли ми збільшуємо готівкову грошову масу в місті, турист витрачає кошти в місті, які вливаються локально в економіку, то від цього місто отримує податки, з яких формується бюджет.
Потрібно запустити процеси, які будуть сприяти збільшенню дохідної частини.
Ще одна важлива ланка – виявлення корупційних схем, місць, де ми втрачаємо більше, а могли би менше, оптимізація витрат. Все це буде продуктом першого кварталу роботи міської ради.
- Які якості найбільше цінуєте в людях?
- Мені подобається, коли люди прямі і щирі. Будь-який конфлікт будується на тому, що люди нещирі.
- У вас багато друзів?
- У мене є друзі, з якими я товаришую ще зі школи, університету. Є знайомі, з якими я радо спілкуюся. З кожним з них ми спілкуємося на різні теми. Немає того, з ким я можу говорити про все. Якщо я буду з подругами спілкуватися на законодавчі теми, думаю, вони знудяться і перестануть зі мною спілкуватися.
- Яка ви мама?
- Я намагаюся бути люблячою, розуміючою і з перших днів ставлюся до доньки як до рівної собі. Тішуся будь-яким її здобуткам. Я не обмежую її в правилах, лише рекомендую щось.
На жаль, мені бракує часу. Але ми завжди на зв’язку онлайн і в телефонному режимі. Вона мене розуміє.
Донька нещодавно мені порекомендувала канал про історію України братів Капранових, і ми разом його дивилися. Потім – оксфордський курс філософії справедливості. У 12 років моя дитина захоплюється такими складними матеріями! Моя донька – моя гордість.
Читайте наші новини в Instagram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами