- Абсолютна новація для Буковини – конкурс на посаду директорів шкіл. Дуже жвава, обговорювана тема. На вашу думку, чи вдало пройшов конкурс?
- Це є величезний прогрес. Щоправда, сьогодні ми ще не можемо сказати, що ці конкурси повністю відповідають вимогам Закону (не завжди відповідають положення про конкурс). Закон прописує правила, як має проходити конкурс, як формується конкурсна комісія, хто має право туди входити тощо. Міністерство дало перелік запитань, які можуть використовуватися для тестування вчителів. Але кожен засновник деталізує цю процедуру. Наприклад, якщо тестування проходить за комп’ютерами, це одна процедура. Якщо вручну пишуть тести – тут інше питання, обов’язково має бути продумана процедура шифрування робіт. Тобто має бути цілковито забезпечена доброчесність і об’єктивність конкурсу.
Сьогодні наші громади, які є засновниками закладів, повинні розробити оце положення. Державна служба якості освіти і наше територіальне управління, коли нас запрошують бути учасниками конкурсу, перш за все акцентуємо на тому, чи оприлюднені правила гри – положення – на сайті засновника.
Раніше як призначалися директори: у нас, на жаль, було і кумівство, і різні корупційні ризики, особливо – у сільській місцевості, де хтось комусь як не родич, то сусід. Тому часто випадкові люди потрапляли на ці посади. А сьогодні оцей конкурс все ж таки дає нам більше шансів, що прийде вмотивована людина, конкурсна комісія може визначити, чи достойна вона цієї посади. Цьогоріч у Чернівцях в окремих закладах ми мали яскраву конкуренцію. Наприклад, у школі №14 – 6 претендентів на посаду. В інших закладах – по 2-3 кандидатури. Звісно, в таких умовах шанс обрати достойну кандидатуру зростає.
Тож однозначно, призначення керівників за конкурсами – це є великий крок вперед в освіті України.
- У Чернівцях 15-ть шкіл очолили нові люди. Як гадаєте, це мало б спрацювати на розвиток навчального закладу, чи, можливо, навпаки, трохи пригальмувати рух вперед через, можливо, необізнаність?
- Час покаже, як воно буде. Але вже є певна позитивна тенденція: із 25 конкурсів, у яких брали участь представники нашого управління, у 20-ти закладах призначені абсолютно нові люди. Тобто це - 80%. А це означає, що суттєво оновився директорський корпус.
Важливо проаналізувати склад новопризначених директорів. Відрадно, що більша частина з них – це люди продуктивного віку (від 35 до 45 років). По-друге, є директори, які вже мали певний досвід позитивних змін в системі освіти. Я маю на увазі, що це люди, які себе проявляли, наприклад, у таких наших новаціях, як сертифікація вчителів. Мені дуже приємно, що директоркою 11-ї школи стала Станіслава Кушнір, яка сама пройшла сертифікацію, є експертом з сертифікації, прекрасним класоводом.
Школу №14 очолив Сергій Кізіма, який себе проявив у багатьох статусах: і освітні програми вів, і заступником директора працював, і вчителем.
Мені відрадно, що директорами стали люди, які проявили себе як надзвичайно потужні виховники. Вони свої особисті цінності зуміли зробити цінностями всієї школи, освітньої системи. Я маю на увазі гімназію №5 і Галину Йосипівну Абрам’юк, яка її очолила.
Оці три приклади яскраво показують, що зміни через конкурс мають нам дати якісні зміни в системі освіти.
- Цьогоріч у 5 клас підуть діти, які першими навчалися за програмою Нової української школи. Чи готова наша середня школа до нової програми?
- До 5 класу НУШ ідуть наші пілотні класи – їх всього 8 в області. Для вчителів уже проводилося навчання на рівні Міністерства. У серпні-вересні навчання буде проводити наш обласний інститут після дипломної педагогічної освіти. Це непростий процес, і я підозрюю, що він буде складніший, ніж початкова школа. Бо багато вчителів початкової школи проходили педагогічні коледжі, де була сильна практична підготовка, а далі – вища школа, університет. Тож вони були більше готові до цих змін. А от у предметників це буде більш проблематично через те, що в наших вишах бракує практичних годин.
Знаю, що для цих 5-класників уже затверджені МОН модельні навчальні програми. Вчителі обирають ту, яка, на їхню думку, більше підійде їх школі.
Щодо підручників, то можливий варіант, що Міністерство перший час направлятиме матеріали заздалегідь, а можливо, все-таки будуть надруковані підручники, за якими і далі навчатимуться п’ятикласники.
Читайте також: Впливовий АССпект: Ірина Ткачук – про вакцинацію педагогів та конкурс директорів (ВІДЕО)
- Управління державної служби якості освіти провело аудит у 7-ми школах області. Які «найболючіші» проблеми виявили?
- Сьогодні ці 7 перших в області аудитів нам багато чого показали. Якщо ж говорити про типові помилки, то однозначно з безпечністю середовища у нас ще серйозні проблеми. Зокрема, у всіх семи закладах не є безпечною територія, починаючи від огорожі. Останньої або зовсім немає, або вона серйозно пошкоджена.Тільки у 4-х закладах з 7-ми є пандуси. І в жодному закладі внутрішня вбиральня не була облаштована для дитини з особливими потребами. Капітального ремонту потребують всі шкільні їдальні.
Ми маємо невирішені такі питання, від яких залежить здоров’я дітей. Зокрема, вимоги до освітлення. Є санітарний регламент, в якому чітко прописані вимоги до освітлення. У всіх 7-ми закладах не проводилися лабораторні дослідження стану освітлення. І мова йде не тільки про світильники, а й про те, як падає природне світло, чи його достатньо, відстань від першої парти до дошки.
Якщо говорити про спорт, то і тут проблем немало. Нова українська школа у нас вже 4-й рік масово стартує, а в жодному з 7-ми закладів немає спеціально облаштованого майданчика для учнів початкових класів. А згідно з санітарними нормами, вони мають бути окремо від загальношкільного спортмайданчика.
Управління державної служби якості освіти ініціювало розгляд цього питання на сесії обласної ради. Дуже дякую депутатському корпусу, нас підтримали, є відповідне рішення депутатів обласної ради для того, щоб привернути увагу громад.
Якщо говорити про розвиток педагогічних кадрів, то на сьогодні вчителі підвищують свою кваліфікацію. Щоправда, держава, на жаль, не дала коштів на підвищення кваліфікації. А закон пише, що гроші на це передбачаються або з державного, або з місцевого бюджету, або за кошти фізичних осіб.
Окремим напрямом в системі аудиту оцінюється оцінювання учнів. Наскільки воно об’єктивне, наскільки вчителі володіють критеріями оцінювання, чи знайомлять вони з цими критеріями учнів.
Сьогодні школа ще не стала прозорою у своїй діяльності і це нам підтвердили аудити. Хоча насправді ця прозорість буде допомагати директору. Наприклад, фінансова звітність – це вимога закону. Якщо відбулися якісь зміни у витратах коштів, все це має оприлюднюватися. На жаль, ця норма зараз не завжди виконується.
За результатами аудитів, на основі матеріалів, які ми отримали, ми надаємо це все Державній службі якості освіти, щоби простежити позитивні і негативні тенденції на рівні країни. А ми – далі плануємо свою роботу. Зокрема, у серпні-вересні плануємо провести семінари-навчання для новопризначених директорів. Їм треба подати руку партнерства. А основне завдання Державної служби з якості освіти – бути партнером.
- Чи запланований аудит на цей навчальний рік? У яких школах?
- Ініціювати аудит може засновник, директор закладу, педагогічна рада. У цьому навчальному році аудит запланували провести у Мамаївському НВК №1, Чудейському закладі та філософсько-правовому ліцеї Чернівців.
- Оксано Михайлівно, а як вплинув по суті річний карантин на якість знань наших учнів?
- Цей процес насправді проаналізувати дуже важко. Але ми бачимо кричущі дані за результатами ЗНО, скільки дітей не подолали пороговий бар’єр. За понад рік карантинного життя та онлайн найбільше, на мій погляд, постраждали школи Чернівців, бо там великі класи. У Чернівцях було здебільшого змішане навчання – діти ходили до школи по пів класу через день. Окремі школи добре впоралися з цим. Наприклад, у Чернівецькій школі №27 у кабінетах були вмонтовані камери, тож навіть та підгрупа класу, яка цього дня не йшла до школи, була присутня на уроках онлайн. Сьогодні ми розуміємо, що якість знань об’єктивно знизилася. Але це не є катастрофою, якщо всьому педколективу і директору підходити до ситуації зважено. Розуміти, що це є об’єктивна реальність і треба бути готовими до різних сценаріїв. Цей рік точно зробив нас більш гнучкими і мобільними. Вчитель сьогодні готовий працювати в різних режимах.
Якщо колектив і лідер школи – директор – зважено до цього підійдуть, можна багато надолужити. З вересня програмою передбачено повторення і узагальнення програми за попередній рік. Якщо вчитель системно проводив уроки онлайн чи змішано, він сам розуміє і бачить, де не вдалося допрацювати або що діти не змогли засвоїти, тому що тема потребує практичних навичок. Тож під час узагальнюючого, корегуючого періоду все це можна доопрацювати.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами