В Україні планують запроваджувати нові стандарти вимірювання газу, які відповідатимуть нормам Європейського Союзу. Рахуватимемо газ не у кубометрах, а в мегаджоулях. Що це означатиме для споживачів газу, «Впливовому АССпекту» розповів Віктор Горда, голова правління ПАТ «Чернівцігаз».
- Ще 15 березня 2017 року вступила в силу постанова НКРЕКП №84 від 26 січня 2017 року, в якій передбачено використання на ринку газу трьох енергетичних одиниць – кВт/год, Гкал і МДж. У зв’язку з цим на офіційному сайті ПАТ «Чернівцігаз» було розміщено інформацію про маршрути переміщення природного газу в Чернівецькій області та про розміри коефіцієнтів приведення обсягів природного газу до стандартних умов. Зокрема, щомісяця оновлюється інформація про середньозважену вищу теплоту згоряння, а в рахунках інформативно повідомляється про використаний обсяг газу в трьох одиницях енергії, - каже Віктор Горда. - Результати експертизи проб газу, які були відібрані і досліджені незалежною сертифікованою лабораторією ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» в лютому 2017 року, показали, що відібрані проби газу хоч і відповідають державним стандартам, однак мають різну енергетичну цінність. Теплота згорання зразків газу відібраного на ГРП №20 у Чернівцях становить 8209 ккал/м³ (9,5 Квт/год), зразків газу відібраних на ГРП №1 в селі Черешенька Вижницього району Чернівецької області – 7936 ккал/ м³ (9,2 Квт/год). При цьому і ті, й інші побутові споживачі платять за кубометр газу однакову ціну. Варто зауважити, що навіть в межах одного населеного пункту кількість енергії, отриманої з одного кубометра газу, може відрізнятися, адже газ різний, оскільки надходить із різних джерел - це різні українські родовища, імпорт з різних країн. Облік газу в кубометрах - це радянська практика, яка збереглася тільки для однієї категорії споживачів - побутових. Тільки для них ціна на газ встановлена без урахування його калорійності, енергетичної цінності.
Читайте ще: Буковинці накрали газу на 2 млн гривень. Найбільше порушників в Кіцманському районі та в м. Чернівці
- Що зміниться для побутових споживачів, коли газ для них рахуватиметься у мегаджоулях?
- Оплата газу в енергетичних одиницях для побутових споживачів дозволить завершити черговий етап реформ і виправити цю «зрівняйлівку». Зазначу, що домогосподарства вже готові до таких нововведень. З березня минулого року всі клієнти - побутові споживачі в Чернівецькій області отримують в рахунках дані не тільки про обсяг спожитого газу, а й про кількість отриманих енергетичних одиниць (кВт/год, Гкал, МДж). Тому для них перехід до нової методики розрахунків не буде чимось новим. Вони також мають можливість простежити, звідки до них в будинок надходить газ - для цього на офіційному сайті компаній працює розділ «Маршрути транспортування газу», де можна за номером маршруту подивитися шлях, який пройшов газ до будинку. Так само клієнти газорозподільних компаній можуть дізнатися про калорійність газу. Щомісяця в розділі «Якість газу» надається інформація про середньозважені значення теплоти згоряння природного газу та інших його характеристик. Всі ці дані відкриті та доступні кожному клієнту ПАТ «Чернівцігаз» протягом останнього року.
Хочу зазначити, що нововведення дозволять розвінчати міф про те, що газ - найдорожче паливо. Побутові споживачі зможуть самі переконатися, що в перерахунку на кіловати, енергія, отримана з газу, залишається найбільш доступною. Також споживачі блакитного палива матимуть змогу порівняти вартість різних видів енергії і вибирати більш дешеві енергоносії.
- Чи потрібно для цього встановлювати якесь додаткове чи нове обладнання?
- Для переходу на оплату газу в енергетичних одиницях не потрібно ніякого додаткового обладнання. Щоб порахувати енергетичну цінність газу, досить знати його обсяг в кубах, приведений до стандартних умов, і середньозважене значення вищої теплоти згорання.
Вам буде цікаво: Газ на Буковині відповідає державним нормам, але різниться за своєю енергетичною цінністю
Формула розрахунку така: Vc × Hcз = E, де E - обсяг (кількість) енергії газу (кВт/год), Vc - об'єм газу, приведений до стандартних умов (м3), Hcв - середньозважене значення вищої теплоти згорання газу (кВт/год/м3).
У ЄС вже давно діє така система обліку і там ніхто не змінював звичайні побутові лічильники на спеціальні вузли обліку, що вимірюють спожитий газ в енергетичних одиницях. Європейські домогосподарства ведуть облік газу в кубах, а розраховуються за спожиту енергію з урахуванням калорійності газу. Так само формується і ціна на газ на найбільших європейських біржах. Вона обчислюється в євро за мегават години. Всі українські імпортери купують газ в Європі в одиницях енергії, а не в тисячах кубометрів. У них же газ купує НАК «Нафтогаз України». Розрахунки за газ в енергетичних одиницях вже давно працюють для промисловості і всіх комерційних споживачів. Тому можливий перехід побутових споживачів на нову систему підрахунку не буде чимось кардинально новим.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами