– Сон – це життєво необхідний природний періодичний фізіологічний стан, що характеризується втратою активних психічних зв’язків людини з навколишнім середовищем й зниженням здатності нервової системи відповідати на зовнішні подразники, – розповідає експерт Департаменту охорони здоров’я зі спеціальності «Медична психологія та психотерапія» Олександр Поліщук.
Сновидіння вважаються наслідком активності клітин мозку при нестачі гальмування з боку кори головного мозку та виникають внаслідок перекомбінації, перегляду інформації, що зберігається в мозку. Уривки вражень, які нам здалися особливо яскравими впродовж дня, у найнеймовірніших сполученнях відтворюються у сновидіннях. Отже, сновидіння мають цілком матеріальну основу і є результатом психофізіологічних процесів мозку. Свідченням того, що сновидіння – це результат взаємодії людини із зовнішнім світом є те, що люди, які народилися незрячими, бачать сни не у картинках або кольорах, а в звуках, запахах та тактильних відчуттях, а у снах глухонімих немає звуків.
– Що означають жахіття, еротичні й «віщі» сни?
– Різні психологічні школи намагаються пояснити сам процес спостереження сновидіння. Найвідомішим є положення теорії З. Фройда, що сон розкриває думки і бажання людини, які вона в силу соціальних норм вважає неприйнятними і які колись були витіснені в несвідоме, а отже сни можна інтерпретувати. Подальші дослідження поставили під сумнів деякі елементи теорії Фройда, але робота зі сновидіннями залишається важливим елементом психоаналізу та інших напрямків психології та психотерапії.
Відповісти на запитання, чому сняться страхітливі сни складно, однак ймовірні причини кошмарів часто пов’язані із стресовими ситуаціями, переїданням, перевтомою, зловживанням алкоголем, прийомом певних лікарських препаратів, підвищенням температури тіла під час хвороби.
Читайте ще: Чи можна у вихідні відіспатись за увесь тиждень. Дослідження вчених
Щодо снів еротичних, то обговорювати своє інтимне життя досі є малоприйнятним для багатьох людей, дехто не має постійного близького партнера, або існують проблеми в інтимній сфері. Тож близькість спливає у вигляді різних образів, еротичних сцен, інтимних пригод під час сну. Уві сні знімаються заборони, зникає невпевненість, реалізуються різноманітні бажання. Таким чином, сни еротичного змісту не є чимось ненормальним.
“Віщі” ж сновидіння можна пояснити тим, що у фазу швидкого сну мозок переробляє інформацію, накопичену протягом певного часу. Відтак «програючи» згодом уві сні різні сценарії, у такий спосіб людина може знайти вирішення проблеми, виробити стратегію можливої поведінки в майбутньому.
– Дехто стверджує, що взагалі не бачить сни: з чим це пов’язано і чи це дійсно так?
– Дійсно, є люди, які кажуть, що не бачать снів. Насправді за ніч нам сниться від 2 до 7 снів. Просто більшість з них ми забуваємо. Людина найчастіше може згадати свій сон тільки тоді, коли під час або після нього було пробудження.
Джерело: Прес-служба Обласного центру здоров`я
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами