Літо – це сезон свіжих овочів та фруктів, яким гріх не скористатися для оздоровлення організму та нормалізації обміну речовин. Як це зробити - розповіла для Української правди. Життя лікар-дієтолог Оксана Скиталінська.
Яким продуктам надавати перевагу
- Листовій зелені (шпинат, бурякове бадилля, різні сорти салату, капусти, городина);
- Різнокольоровим овочам та фруктам (морква, буряк, помідори, абрикоси, часник, цибуля);
- Ягодам, горіхам, насінню (льону та гарбуза).
Від яких продуктів краще відмовитися
- Цукор і всі продукти та напої, в яких він міститься (випічка, цукерки), а також вироби з білого очищеного борошна. Ці продукти перенасичують кров глюкозою, яка вступає в реакцію з білками організму і веде до утворення та накопичення в клітинах та міжклітинному просторі "молекулярного сміття" (так звана реакція глюкозування білків).
Наслідки глюкозування катастрофічні: крихкість судин, атеросклероз, хвороба Альцгеймера (відкладення токсичного білка амілоїда в нервових клітинах), катаракта, діабет 2 типу, хвороби нирок, запалення та прискорене старіння шкіри. В якості солодкої, але здорової альтернативи вибираємо ягоди, фрукти та чорний шоколад (кілька дольок в день).
- Смажену їжу. При смаженні утворюються шкідливі продукти, які ведуть до порушень роботи нервової та репродуктивної систем, запалень та послаблення імунітету. Тому смаження доцільно замінити на тушкування з додаванням невеликої кількості оливкової олії. На жаль, соняшникова олія взагалі не підходить, оскільки при нагріванні окислюється з утворенням токсичних речовин.
Взагалі термічна обробка має максимально забезпечувати збереженість біологічно активних компонентів: для цього потрібно класти овочі в окріп, супи варити у закритому посуді; компоти замінити настоями фруктів та ягід (заливати окропом); не переварювати, варити та тушкувати до ледь хрусткого стану (окрім картоплі).
- Ковбаси та сосиски.
Консерванти, які не дають можливості зіпсуватися м'ясу, негативно впливають і на корисні мікроорганізми (мікробіом), які живуть у нашому тілі. Альтернативою є якісні джерела білку: кисломолочні продукти, яйця, птиця, риба та бобові. Розмір порцій Навіть найкорисніша їжа, спожита у великому обсязі, не корисна, оскільки не буде якісно засвоєна та змусить органи травлення працювати у виснажливому режимі.
Розрахувати свою порцію можна, склавши докупи два кулаки. Добре прожована і спокійно спожита у приємній обстановці їжа, наситить і принесе задоволення. Розвантажувальні дні Це може бути відмова від одного прийому їжі або вживання різноманітних овочів протягом дня один-два рази в тиждень.
Підсумовуючи, принципи омолоджувального літнього харчування наступні:
– звести до мінімуму всі харчові "шкідливості" та надмірності;
– перевагу надавати продуктам, що позитивно впливають на організм;
– пам'ятати, що здорова їжа проста, без "викрутасів";
– не робити з їжі культу, бо фізична активність, гарний настрій, міцний сон, відсутність шкідливих звичок та любов до ближнього теж суттєво оздоровлюють наш організм на генетичному рівні.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами