- Ботулізм – важке і небезпечне токсико-інфекційне захворювання, при якому вражається нервова система аж до м'язового і дихального паралічу. Ботулотоксин є одним з найсильніших від усіх відомих біологічних отрут, він у 375 тисяч разів активніший від отрути гримучої змії. Головною причиною смерті хворих на ботулізм є дихальна недостатність, - розповідає Тетяна Колотило, асистент кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб БДМУ. - Заразитися ботулізмом можна через продукти, заражені бактеріями або спорами клостридії, якщо ці продукти були погано оброблені. Збудник ботулізму поширений у навколишньому середовищі і у вигляді спор живе у ґрунті та воді, що може призвести до забруднення продуктів рослинного походження, грибів. У процесі термічної обробки спори не завжди знищуються. Стерилізація продуктів в автоклавах в умовах підвищеного тиску, температури 120° і тривалої експозиції вбиває не тільки вегетативні форми, але і спори ботулізму. Тому консерви промислового виробництва є безпечними. Теплову обробку консервів у домашніх умовах не можна вважати «стерилізацією», так як температурний вплив на продукт не перевищує 100 °С, тож не знищує спори ботулізму.
У більшості випадків винуватцями зараження на ботулізм стають домашні продукти харчування і домашні заготовки на зиму:
- в'ялена риба;
- м'ясні та рибні консерви, особливо - власного приготування;
- тушонка, паштети;
- мариновані гриби;
- овочева і фруктова консервація;
- ковбасні вироби, приготовлені без дотримання технології.
Читайте ще: На Буковині з'явиться сироватка від ботулізму
Накопичення ботулотоксину в продуктах харчування, як правило, не змінює їх запаху та смаку. Однак деякі штами можуть змінити смак продукту.
- Небезпечно вживати здуті консерви, навіть якщо смак та інші якості продукту не змінилися, - попереджає Тетяна Колотило. - Спалахи ботулізму виникають відносно нечасто у порівнянні з іншими захворюваннями, але вони надзвичайно небезпечні і потребують швидкого розпізнавання.
Перші симптоми ботулізму можуть з'явитися через 4-6 годин після вживання зараженого продукту, проте в окремих випадках ознаки хвороби проявляються через 7-10 днів. Це викликає необхідність протягом 10 діб спостерігати за станом здоров’я всіх осіб, які вживали в їжу продукт, що послужив причиною виникнення першого випадку захворювання. Симптоми ботулізму:
- порушення зору: хворий не може читати текст, але добре бачить предмети;
- виражена сухість у роті;
- голос стає тихим, гугнявим або пропадає;
- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість, запаморочення;
- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, запор);
- ураження м’язів шиї та кінцівок.
Якщо хворий вчасно не отримав необхідну медичну допомогу, то у нього швидко розвивається параліч органів дихальної та серцево-судинної системи, далі - смерть. Одужання від ботулізму наступає повільно, як правило, протягом місяця і більше. Смертність при ботулізмі становить до 80 %.
Вам буде цікаво: Молоко від хворих корів, гнилі овочі, неякісне м'ясо. Що продають буковинцям
З метою профілактики виникнення хвороби необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- в дорогу та на відпочинок необхідно брати продукти тільки довгострокового зберігання;
- продукти, що швидко псуються, зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
- сирі і варені продукти при приготуванні їжі розробляти окремим інвентарем (ножі, дошки); - захищати харчові продукти від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках;
- при заготівлі консервів слід чітко дотримуватись технології їх приготування.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами