Ескізи Йозифа Главки, Новий Лондон у Чернівцях та місто очима японської художниці - унікальний художній альбом із зображеннями Чернівців упродовж 200 років видав Сергій Осачук у співавторстві з Тетяною Дугаєвою. Це - справжня симфонія образів нашого міста. Як створювався альбом, яким накладом вийшов і чи є вже у продажу, «Впливовому АССпекту» розповів Сергій Осачук.
- Художній альбом про Чернівці – це нарис урбанізації нашого простору, містотворення. Саме 200 років тому Чернівців з дерев`яно-глиняного поселення почало перетворюватися на місто, - розповідає Сергій Осачук. - До альбому увійшло понад 400 робіт 120-ти авторів з України, Німеччини, Росії, Польщі і навіть Японії. Картини охоплюють 200-річний період: від початку XIX до початку ХХІ століття. Книга написана двома мовами – українською та німецькою. Це було моє рішення, бо саме у цих двох мовах я живу. Власне текст-супровід до альбому написав Раймунд Ланг із Гамбурга – один з кращих дослідників Чернівців.
- Як художній альбом готувався до виходу?
- Ідея створити такий альбом у мене виникла давно. Проте мені не вистачало фахових знань з історії мистецтва. Тому, коли мою ідею підтримала Тетяна Дугаєва, робота закипіла. Вона допомогла віднайти першу опорну точку – фонди Чернівецького обласного художнього музею. Директорка музею Інна Кіцул та її заступниця Валентина Любківська підтримали наш проект. Власне, 25% того, що представлено в книзі – це картини, які зберігаються у фондах художнього музею.
Хочу зауважити: цей альбом не є суто художнім, а швидше – художньо-філософським. Ми ретельно відбирали художні роботи, аби показати новий погляд на наше місто, інше бачення.
Читайте ще: Стародавній годинник з'явиться на Малій Базилиці у Чернівцях в оновленому вигляді
- Розкажіть, які картини увійшли до альбому і як саме їх компонували?
- Перші картини Чернівців – це початок ХІХ століття, ніби зображення села. Потужним проривом в художніх образах Чернівців стали роботи Франца Кнапа. Він залишив десятки акварельних малюнків Чернівців – уже не селища, а міста. У його малюнках приділено багато уваги одягу тодішніх чернівчан, деталізовано зображені архітектурні ансамблі міста.
Слідом за роботами Кнапа – світова прем`єра: оригінальні власноруч створені ескізи Йозефа Главки, за якими він збирався будувати вірменську церкву та резиденцію буковинських митрополитів. Ці зображення ми отримали з фондів технічного музею в Празі.
Цікава історія була з роботами Августи Кохановської. Тетяна Дугаєва помітила їх на одному з аукціонів. Однак там їх презентували як картини міст Польщі. Тетяна Дугаєва зв`язалася з організаторами аукціону та отримала дозвіл на передрук.
Ще один фундамент художнього альбому – це роботи Оскара Ласке, чернівчанина, який жив у Відні і періодично приїздив до Чернівців. У 30-ті роки він створив серію образів нашого міста.
У Чернівецькому обласному державному архіві ми віднайшли акварельні роботи із зображенням Чернівців невідомого автора. Можливо, художня цінність цих акварелей не дуже висока, але фактологічно дуже цікава: турецька криниця, вулиця Руська, єврейська гімназія, пам`ятник 41-му піхотному полку біля першого корпусу університету.
Для мене стали відкриттям роботи двох братів – Євгена і Юрія Удіних. На одній з робіт – чернівецька промислова зона. За Австрії чернівчани називали квартал нижньої Калічанки Новим Лондоном. Передбачали, що тут виникне величезний промрайон.
В альбомі зібрані також картини Ореста Криворучка, Олександра Вайсмана, Олександра Гармидера, Івана Балана. Є навіть робота художниці з Японії - Мідорі Хорада.
Вам буде цікаво: Кодекс поведінки діє у Чернівцях, - С.Осачук
- Як вдалося зібрати стільки абсолютно різнопланових картин про Чернівці?
- Фактично, ми шукали роботи по всьому світу. Художній музей надав нам фонди і абсолютно безкоштовно дозволили передрук. Фонди технічного музею в Празі за право передруку кількох малюнків виставили рахунок - 600 євро.
Картини з приватних колекцій дозволяли передруковувати безкоштовно. Хоча були художники, які відмовлялися брати участь у проекті.
- Хто допомагав у видавництві книги та чи можна її придбати у Чернівцях?
- Уже 2 роки поспіль у Чернівцях діє міська програма підтримки книговидавництва. Тож на видання художнього альбому про Чернівці частково були виділені кошти згідно цієї програми. Книга була надрукована у Харкові накладом 1000 екземплярів.
Нині альбом уже можна придбати у чернівецьких книгарнях.
- А коли плануєте офіційну презентацію?
- Оскільки наступного року відзначатиметься 30-ліття створення Художнього музею, ми вирішили організувати презентацію художнього альбому в січні 2018 року.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами