І як би романтично не звучали освідчення у коханні, науковці твердять: любов – то біохімічний процес, за який відповідає цілий комплект гормонів. Від чого ж залежить кохання та чи є від нього ліки, «Впливовому АССпекту» розповіла Ольга Юрценюк, доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка БДМУ.
- Біологи кажуть, що кохання – це певна послідовність викидів у мозок різних речовин, переважно гормонів задоволення та заохочення - дофаміну, окситоцину, ефедрину, вазопресину, - каже Ольга Юрценюк. - Речовини ці виробляються з різною інтенсивністю на конкретних етапах любовних стосунків. Таким чином, імпульсивну, пристрасну любов із прагненням статевої близькості наука пояснює не спонтанним виявом симпатії, а стрімким виробленням гормонів дофаміну й тестостерону. І це є біологічним механізмом для успішного відтворення людства. Згідно з дослідженням нейробіологів, сильна афективна закоханість активізує ту частину людського мозку, що відповідає за вироблення дофаміну. Це призводить до гіперактивності, безсоння, відчуття ейфорії, підвищення чутливості сприйняття. Усе це люди переживають у стані закоханості.
- Кажуть, що жінки й чоловіки кохають по-різному...
- З суто біологічної точки зору любов можна вважати і певним видом психічного порушення. Бо рівень виділення серотоніну в закоханих – такий як у хворих на обсесивно-компульсивний розлад. А оскільки співвідношення гормонів в організмі чоловіка і жінки неоднакові, прояви закоханості мають статеві відмінності. Соціальні нейробіологи стверджують, що буває «жіночий мозок» і «чоловічий мозок». До пошуку романтичних пригод стимулює система заохочення, яка виробляє «гормон щастя». Відповідно, і поведінка є вроджено «жіночою» і «чоловічою».
Вам буде цікаво: Любить чи маніпулює: 7 романтичних вчинків, які мають насторожити
На відчуття любові у жінки впливає гормон окситоцин. Під час сексуального контакту стимулюються ті ж частини жіночого тіла, що й при пологах та годуванні. Нейронні зв'язки, що виникають при цьому у мозку, – аналогічні до емоцій турботливої матусі. Нейробіологи з Лондонського університету показували жінкам фотографії. Спершу – фото дітей, потім – фото коханих. Реакції учасниць досліду відстежували за МРТ. В обох випадках задіяними виявлялися ті ж частини мозку.
В ході сексуального контакту у мозку чоловіка вивільнюється дофамін та вазопресин. І що більше останнього, тим міцніше формується зв’язок між гормональним заохоченням та образом саме цієї конкретної самки. Таким чином, як би грубо не виглядало, але ставлення чоловіка до жінки еволюційно походить від його жадання території, експансії та подальшого захисту своїх володінь.
- Як же з біологічної точки зору пояснити переживання пов`язані з розставанням?
- Вчені стверджують, що система заохочення спочатку приваблює пряником – дофаміном – і людина закохується. Через якийсь час рівень гормону знижується, разом із «метеликами в животі». Але під час розставання з партнером (навіть короткочасного) людський мозок починає виробляти кортиколіберин. Цей гормон спричинює стрес та провокує депресивний стан – і стимулом тепер є вже не задоволення, а звільнення від дискомфорту. При поверненні до партнера рівень стресових гормонів знижується – вірогідно, завдяки вивільненню окситоцину.
Читайте ще: Втомилися від поганих новин? З`їжте банан чи мандарин!
- Ольго Сидорівно, то якщо закоханість – біохімічний процес, то чи є від нього ліки?
- Як би дивно це не звучало, але від закоханості людина здатна самовиліковуватися. Гормони фенілетиламін та допамін виділяються, коли почуття тільки зароджуються і термін їх активності – 2-3 роки. Натомість вивільняються інші речовини седативної дії, які називаються ендорфінами, Заспокійлива дія ендорфінів дає людині можливість розслабитися і відчути себе комфортно і впевнено. На зміну романтичному стану приходить спокій. Якщо прив'язаність до людини була нічим іншим, як «чистою хімією», закоханість минає. Якщо ж за цей час люди зуміли знайти багато спільного, побудувати стосунки, вони залишаються разом.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами