Нагадаємо, Юрій Халавка, викладач, ЧНУ ім.Ю.Федьковича, науковець, хімік, переміг у конкурсі від БФ «Кращим бути» з проектом МОБІЛАБ. Це мобільна лабораторія, яка знайомить дітей з хімією, як з наукою цікавою і експериментальною.
Юрій Халавка: Щоб отримати доктора наук, не можна взяти одну дитину, працювати з нею 15 років, вона закінчить університет, аспірантуру, захистить кандидатську, не вийде так, бо життя непередбачуване. Всяке може трапитися, дитині може щось інше сподобатися. Навчання – це імовірнісний процес. Чим більше дітей ви захопите у шкільному віці, тим більше шансів отримати толкового колегу. Мені самому не відразу сподобалася саме хімія, починав я з ботаніки. Захоплення дітей у школі дозволяє отримувати хороші результати як у випускників у школі, так і у фахівців у майбутньому. Добре це робити зараз, бо шкільні програми стали фрагментарними, а ефект той, який би вони мали забезпечувати, не дають.
У нас вважають, що ніби діти за два роки вивчення хімії можуть вибрати вже цей профіль для свого майбутнього, ніби все про хімію вже знають і можуть вибирати. Насправді рідко так є. Я сам визначився аж десь у 10-11 класі, перед випуском у школі вирішив, що я хочу стати хіміком. Діти у 8-9-му класі ще хитаються, їм треба допомогти, показати, з чим вони потім працюватимуть. Також ми просто розвиваємо дітей. Люди освічені мають більшу ефективність у житті, більш тверезо сприймають заяви політиків, випадків впливу до них. Вони значно стійкіші, роблять свідоміший вибір. Місту це потрібно. Колись, згадайте бургомістів, вони були вченими, мали серйозну освіту. Тому треба показувати серйозні речі, у хімії, фізиці чи математиці, це все сприймається краще у підлітковому віці.
Слухач: дуже радий за ідею Юрія. Чи є можливість імплементувати такі проекти на базі ЧНУ?
Юрій Халавка: Насправді ЧНУ дуже допомагає. Пілотні речі ми робили у нас. Є колишні випускники, які викладають хімію у районах, вони також хочуть привезти дітей на такі заняття. Нам було цікаво, що на учительській конференції нещодавно одній, мені сказали, що за нами слідкують з інших областей України. Ми маємо сайт Мобілаб. І будь-хто в Україні може зайти до нас на сайт, подивитися, як ми це робимо і вчителі хімії також почали пробувати у себе щось таке робити. Ми також були на зимовій сесії у Краматорську. Показували, як це працює. Нас дуже хвалили, що бізнесмени місцеві підтримують такі проекти, які стосуються вивчення хімії. Нам теж було дуже цікаво, що багато людей стежить за цим проектом. Навіть не з Чернівців. Людям цікаво, як воно піде, як воно буде. Запозичують у нас інші міста. Багато хто не вірить, що можна на це знайти гроші. У нас в результаті цього проекту, написана велика заявка на європейське фінансування про переосмислення хімічної освіти взагалі в Україні.
Людмила Григорчук: Ви бачите розвиток цієї справи?
Юрій Халавка: Так, ми не хочемо, щоб він зупинився через календарний рік, залучаємо студентів, які можуть підхопити, щоб вони також могли проводити такі лабораторні роботи дітям. Ми порахували, що вже десь 350 дітей охопили своїми заходами. Це повноцінна школа невеличка. Дай Бог, воно буде рухатися далі. Ми пробуємо шукати гранти, беремо участь у різних конкурсах проектів. Робити разово немає смислу. Освіта – це така тема, яку не можна робити разово. Ми шукаємо можливості розробляти щось нове, показувати щось нове, шукаємо ідеї різні, десь пов’язуємо навіть з біологією.
Читати ще: Кращим бути. У Чернівцях благодійний фонд допомагає розвивати Чернівці
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами