18 років тому на Театральній площі «запалали» перші імена видатних людей, які творили музичну, літературну, театральну культуру Чернівців, Буковини, України, світу. Ми продовжуємо розповідати про особистостей, які назавжди увійшли в плеяду творців нашого культурного світу.
Володимир Івасюк
Композитор, поет, співак. Легенда, геній, людина, яка суттєво вплинула на українську музика.
Автор «Червоної рути». Автор «Водограю». Автор пісень «Я піду в далекі гори», «Балада про мальви», «Дві скрипки», «Пісня буде поміж нас», «Лиш раз цвіте любов», «Два перстені» та багато інших.
Про Володимира Івасюка написано багато статей, книжок, знято чимало документальних фільмів. І не дарма, бо ж він був унікальною особистістю, він був єдиним серед всіх. У 20 років написав пісню, яка стала символом української естради.
Народився Володимир Івасюк 4 березня 1949 року в Кіцмані. Там же закінчив школу, там закінчив музичну школу, створення якої зініціював його батько, Михайло, вчитель французької мови. У Кіцмані почав писати перші музичні й поетичні твори.
Після переїзду сімʼї Івасюків до Чернівців у юного Володимира розпочався справжній прорив у музичній творчості. Тут він написав свої найвідоміші пісні. Паралельно із навчанням у медичному училищі пісняр відшліфовував музичну грамоту.
З 1974 року почав навчатися у Львівській консерваторії. У Львові Івасюк творить окрім естрадних пісень класичні твори.
24 квітня 1979 року вийшов з квартири у Львові. Більше його ніхто не бачив. Аж до 18 травня, коли тіло Івасюка знайшли у підвішеному стані в лісі в Брюховичах.
Про Володимира Івасюка можна написати тисячі слів, але вартий він тільки одного – геній. Геній музики, адже він створив мелодії, які запали в серця й душі всім, хто хоча б раз почув їх.
Богдан Крижанівський
Музикант, композитор. Творив музику, яка сьогодні вважається народною.
Пісню «Гей, наливайте повнії чари, щоб через вікна лилося» знають чи не всі українці. Вона стала застільним гімном для наступних поколінь українців. А написав Богдан Крижанівський музику до цієї пісні до поеми Миколи Бажана «Данило Галицький». І отримав шквал критики, шквал звинувачень та гонінь. Пісня як прославила Крижанівського, так і відправила його у вигнання.
Богдан Крижанівський народився 24 серпня 1894 року у Львові. Тут він вивчився в гімназії, проявив захоплення lj музичних інструментів, зокрема, до скрипки, віолончелі, фортепіано.
Після закінчення Вищого музичного інституту ім. М. В. Лисенка подався до Відня, щоб продовжити навчання з теорії музики і композиції у столичній Кайзерівській Академії музики й виконавського мистецтва.
Першу світову війну провів у лавах УСС. Юнак увійшов до складу 1-ї січової оркестри організованої Михайлом Гайворонським. На весні 1918 р. при вишколі УСС вже у ранзі диригента очолив 2-у січову оркестру.
У 1918 р. разом з Левом Ґецом та Василем Бобинським уклав «Антольогію стрілецької творчости», оригінал якої був створений рукописно на взірець старовинних книг, прикрашений великою кількістю заставок та ілюстрацій. Також брав участь у діяльності нового українського театру у Львові, у цей час він знайомиться з Лесем Курбасом, Амвросієм Бучмою, Мар'яном Крушельницьким та іншими видатними акторами.
З 1926 року завідував музичною частиною Львівського театру ім. М. Заньковецької, був завідуючим і диригентом столичного театру «Березіль». Згодом працював у драмтеатрах Харкова.
У 1929 році став одним із засновників та головним диригентом Першої державної української музичної комедії.
40-ві та 50-ті роки стали часом важких випробувань для композитора. Під час війни загинув єдиний син Ігор. А після написання Крижанівським музики до поеми М. Бажана «Данило Галицький» на композитора посипалися анонімні доноси, відвернулися друзі. Там прозвучала пісня «Гей, наливайте повнії чари, щоб через вінця лилося». І за неї його затаврували націоналістом, петлюрівцем
Та незважаючи на обставини та стан здоров'я (захворювання на туберкульоз) Крижанівський розгорнув велику і плідну діяльність як організатор різних мистецьких колективів, як директор музичного училища та викладач.
Помер Богдан Володимирович 20 квітня 1955 р., похований на центральному кладовищі у Чернівцях.
Богдан Крижанівський є автором оперет, музики до вистав, вокально-симфонічних поем та спектаклів, січових пісень та маршових аранжувань. Він написав оперу, музику до оперети «Мікадо» (співавтор О. Вишня), кілька музичних комедій («Із-за гори кам'яної» та інші), симфонії, романси, сюїту для фортепіано з оркестром, танцювальні мелодії.
Про інших "зірок", чиї імена увіковічнені на Алеї, читайте у рубриці "Історична розвідка".
Максим Козменко
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами