Колись церква Успіння Пресвятої Богородиці здіймалася над площею з криницею, нині ж приймає вірян на одвірках міста.
Сьогодні важко уявити високий пагорб на куті площі Пресвятої Марії та вулиці Сагайдачного, з якого лунав би церковний спів та гучний передзвін. Зараз тут знаходяться затишні житлові будинки. А пагорба з церквою немає.
Ще на початку ХVIII століття за вказівкою Молдовського воєводи Ніколає Маврокордата було споруджено православну церкву в Чернівцях. Міщани дуже швидко нарекли її «Господарською» або «Князівською» церквою, храмове свято тут правили на Успіння Пресвятої Богородиці.
Своє сторіччя церква не встигла відсвяткувати. У 1779 році її перенесли до сусіднього села Долішні Ширівці. Знаходиться вона там і по нині.
З 1783 року місце «Господарської» церкви зайняв новий деревʼяний храм Успіння Пресвятої Богородиці.
Читати ще: Історична розвідка. Готель «Russie». Саме тут вперше у Чернівцях зіграли на більярді
Поруч з церквою розташовувався цвинтар. Нижче на площі стояла криниця, з якої дозволялося брати воду тільки для приготування їжі. А ще міщани збиралися біля криниці, щоб освятити воду на Водохреща. Цю чернівецьку традицію православна та греко-католицька громади останніми роками відновили.
Відомостей про православну святиню небагато. Це типовий безкупольний храм. З широкою квадратною навою, гранчастим вівтарем та прямокутним притвором, високий спадистий дах якого традиційно увінчано трьома кованими хрестами, церква схожа до Миколаївської церкви, яка знаходиться неподалік по вулиці Сагайдачного. Без прикрас й помпезності. Натомість скромність, невибагливість та простота були пануючими в архітектурі культової споруди.
У 1876 році площа попрощалася і з цією церквою. Святиню перенесли на околицю міста. Людські рештки з цвинтаря перепоховали на новому міському кладовищі.
Після перенесення церкви площі дали назву Пресвятої Марії. Вона є однією з найдавніших площ в Чернівцях і стала свідком зміни влад і режимів, розквіту міста над Прутом. Також на площі колись існували поруч святині трьох народів – церква Успіння Богородиці для православних русинів та румунів, а також Міква для євреїв.
Сьогодні площа є місцем відпочинку для молоді.
Церква Успіння Пресвятої Богородиці є однією з тих найперших християнських храмів Чернівців, які допомогали тутешнім вірянам отримати духовну спокуту. З часом деякі деревʼяні церкви зачинялися й розбиралися. Їхні місця зайняли величні камʼяні храми. Деякі ж переносили на нове місце. Незрушеною залишилися тільки Миколаївська церква. Церква Успіння Богородиці продовжила служити на благо релігійної громади неподалік міського цвинтаря по вулиці Новоушицькій.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами