Екгардти. Ці чернівчани свого часу дали старт книгодрукуванню на Буковині, цим же дали новий виток у розвитку культурного життя краю.
Сьогодні варто запам’ятати прізвище Екгардтів, бо саме воно на століття вперед стало одним із найвпливовіших серед газетярів, письменників, просвітителів, друкарів.
Відтоді, як у 1799 році німець Петер Екгардт відкрив першу в Чернівцях друкарню, для буковинців відчинилося вікно до освіченості і високої культури. У новому столітті чернівецьке повітря сповнилося запахом свіжонадрукованих книг, газет і альманахів.
З друкарні Петера Екгардта виходили у світ першодруки переважно німецькою мовою. Але були й румунською, церковнослов’янською. Зокрема, першою кириличною книгою вважається «Октоихос или Осмигласник» Іоана Дамаскіна, надрукована у 1804 році.
Також Петер Екгардт видавав перше на Буковині періодичне видання «Bukowiner Kalender». З 1812 року воно давало буковинцям відомість про релігійні свята католицького, протестантського, православного, єврейського та ісламського обрядів.
Справа Петера з часом стала справою родинною. Його сини і внуки продовжили наповнювати полиці буковинців новими й новими виданнями.
На тодішній площі Австрії (нині – Соборна площа) Рудольф Екгардт утримував друкарню. Звідси виходив у світ журнал «Бібліотека для молодіжи» під редакцією відомого просвітника, політика та громадського діяча Омеляна Поповича. Вірші, оповідання, загадки, цікаві описи з галузі фізики й біології тощо – на сторінках журналу щомісяця з’являлися просвітницькі дописи українською мовою.
Екгардти, які фактично започаткували й розвинули друкарську традицію в краї, були не лише свідками того, як місто перетворювалося з провінційного містечка на околиці імперії у столичний град, але були творцями чернівецької культури й проповідниками освіченості.
Сьогодні друкарську традицію Екгардтів продовжують десятки поліграфій, типографій і друкарень. Однак про самих друкарів-першопочатківці вже нічого не нагадує.
Пам’ятаймо. Не потрібно щодня носити вінки й букети квітів до могил видатних чернівчан, але знати про їхню роль та значущість необхідно.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами