Кам’яний стовп, який нагадує готичну ратушу з хрестом замість шпилю, височіє на могилі Андреаса Мікуліча та його дружини Емілії.
Одразу біля огорожі на краю Руського цвинтаря, далеко від центральної алеї знайшов свій спокій архітектор, який перетворював Чернівці з провінційного на столичне місто.
Ратуша, Гімназія, Ботанічний сад, Народний сад – цими творіннями Андреаса Мікуліча фон Радецького чернівчани милуються і сьогодні. І вони є причинами, чому ім’я архітектора не може залишатися на периферії історії нашого міста.
Мікуліч, будучи міським архітектором в 40-их роках ХІХ століття, доклав руку до впорядкування тодішньої Головної площі, або площі Ринок. Ще в 178З році за наказом імператора Йосифа ІІ в місті взялися розчищати просторе місце для торгівлі. Після десятиліть облаштування торговиці європейського вигляду їй надав крайовий інженер Адольф Марін, а камеральний архітектор Андреас Мікуліч вивершив архітектурний ансамбль класицистичною Ратушею.
Цікаво, що в 30-их роках ХІХ століття «серце чернівецького магістрату» планували звести на Казарменій площі (нині тут злиття вулиць Богуна і Хмельницького), на краю пагорба, щоб шпиль з гербом династії Габсбургів було видно здалека, аж від Прута. Але Мікуліч та Марін домоглися будівництва Ратуші на новенькій площі Ринок.За проектом Мікуліча Ратушу й збудували. Будівля постала за чотири роки.
Читати ще: Історична розвідка. Історія четверта. Євгенія Ярошинська і Чернівці
А ще за проектом Мікуліча збудували першу гімназію в Чернівцях. У 1824 році поруч з площею Ринок, через дорогу від Рибної площі з’явилася освітня споруда. Зараз тут школа №1. Освіту в ній здобули чимало видатних письменників, поетів, композиторів, політиків, науковців.
Народний Сад, який був закладений на одвірках Чернівців у 1830 році, став одним з найулюбленіших місць відпочинку й розваг чернівчан. Руку до садівництва приклав також Мікуліч. Впритул до прогулянкового саду архітектор спроектував сад ботанічний. Як і півтори сотні років тому, сьогодні в ньому цвітуть і пахнуть незвичні квіти, кущі й дерева.
Ще однією причиною, чому пам’ятати й шанувати Андреаса Мікуліча повинні не лише Чернівці, але й увесь світ, є його син, Ян Мікуліч-Радецький. Видатний медик, винахідник, засновник Краківської хіхрургічної школи інтерес до науки й медицини отримав саме в Чернівцях.
Андреаса Мікуліча фон Радецького чернівчани колись вшанували назвою вулиці в його честь. Тепер це вулиця Котляревського. Нині в місті про зодчого нагадують лише його монументальні творіння.
Пам’ятаймо. Не потрібно щодня носити вінки й букети квітів до могил видатних чернівчан, але знати про їхню роль та значущість необхідно.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами