Сьогодні християнське та єврейське кладовища в Чернівцях розцінюють не інакше як галерею під відкритим небом. І приходять сюди не тільки задля шани чернівчанам, котрі колись творили місто над Прутом, але й щоб поглянути на кам’яні витвори, які увічнюють могили видатних особистостей.
Меморіальне мистецтво у Чернівцях творили окремі скульптори, існували ритуальні агенції. З 1884 року до піднебесної експозиції приєднався Михайло (Міхаель) Москалюк. Першою відомою його пам’ятною скульптурою є пірамідальний обеліск на гробі сімейства Елів. З нею майстер увійшов до плеяди творців чернівецького некрополя.
Спершу сам, потім з синами, Михайло допоміг багатьом чернівчанам дістати безсмертя у кам’яних скульптурах. У майстернях Москалюків, одна з яких знаходилася по вулиці Руській, неподалік цвинтаря, творилася ілюстрація вічності Чернівців.
Вільгельм Москалюк, який покоїться у батьківському гробівці, окрім мистецького розвитку цвинтаря розвивав і своє рідне місто. Його фірма виконувала кам’яні роботи на будівництві нового міського театру, він спорудив хрест перед церквою Святої Параскеви Сербської (відновлений у 2008 році).
Брат Вільгельма Кароль також не обмежував свою творчість надгробками на кладовищах. Він долучився до зведення пам’ятника Милосердю (скульптор – Теодор Штундль) перед дитячою лікарнею. А також спорудив Монумент Розп’яття на «Колі пошани» Руського цвинтаря. Ще одна його робота, пам’ятник євангелістам, які загинули в Першій Світовій війні, знаходився біля Лютеранської кірхи (нині – церква Адвентистів по вул. Університетській), однак проіснував лише 12 років.
Родина Москалюків у Чернівцях розвивали і творили меморіальне мистецтво. «Митці вічного спокою» у своїй роботі використовували як класичні, так і новаторські художні жанри, послуговувалися різними стилями. Нові тенденції у мистецтві вони брали на озброєння і пропонували їх замовникам для вічного пошанування.
Сьогодні витвори Москалюків можна побачити як на християнському, так і на єврейському кладовищах. Та й в інших містах є гробівці авторства чернівецьких каменотесів.
Пам’ятаймо. Не потрібно щодня носити вінки й букети квітів до могил видатних чернівчан, але знати про їхню роль та значущість необхідно.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами