У програмі «На все свій лікар», що на Радіо 10, сьогодні йшлося про кардіологію, стреси та захворювання серця. Гостею ефіру була генеральна директорка ОКНП «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний центр» Ірина Маковійчук, пише Медіа агентство АСС.
Стрес завжди асоційований з серцево-судинними захворюваннями. Він спричиняє як ускладнення хронічного перебігу серцево-судинних захворювань, так і появу цих симптомів у людей вперше, зауважує фахівчиня.
У людей, які мають хронічний перебіг серцево-судинних захворювань, стреси призводять до їх загострення — інфарктів та інсультів:
«Війна значно вплинула на кількість та перебіг захворювань, а також на виникнення загострень, особливо таких як гострий інфаркт міокарда. Ми бачили торік значний приріст кількості пацієнтів, які лікувалися у кардіологічному центрі саме у зв’язку з розвитком гострого інфаркту міокарда. Ми порівнювали статистику за пів року 2022 та 2023. Попри те що у 2022 році ми мали значний приріст, у 2023 маємо збільшення ще на 12%. Минулоріч за пів року ми мали 586 пацієнтів з цим діагнозом, а за 6 місяців цього року вже 659. Гострий інфаркт міокарда молодшає. Був випадок, коли такий діагноз ми поставили 19-річному пацієнту».
Пильнувати власне здоров'я та не призначати самостійно ліків рекомендує Ірина Маковійчук:
«Раджу вести профілактичні огляди свого здоров’я. Знати, які конкретні ризики можуть бути в конкретної людини. Якщо це стосується серцево-судинних хвороб, то все ж таки лікар має вирішити, які ліки мають бути вдома в аптечці. Адже навіть відомі препарати мають безліч протипоказів. Аби не завдати шкоди своєму здоров’ю, не займайтеся самолікуванням.
За станом здоров'я потрібно слідкувати практично з дитинства, знати свої слабкі сторони. Адже часто в пацієнтів ми виявляємо вже у зрілому віці вроджені вади серця, про які вони навіть не знали, які вже пізно оперувати».
Фактори ризику: артеріальна гіпертензія, підвищення рівня цукру в крові, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички.
«Про шкоду алкоголю і тютюну вже розповідали багато. З'явилася і тенденція паління електронних цигарок. Населення переконують, що це нібито не шкідливо, але це той самий нікотин, але у рідкому стані, тож вплив однаковий. Це в першу чергу впливає на кору головного мозку, на органи дихання та серцево-судинну систему. Абсолютно чітко прослідковується зв'язок з підвищенням частоти серцевих скорочень, появою аритмії та підвищенням артеріального тиску.
Негативний вплив мають і енергетичні напої. Якщо це хронічний прийом – це повільне вбивство. Вони мають пряму кардіо-токсичну дію, прискорюють частоту серцевих скорочень, підвищують тиск. Почуття приливу сил дуже короткотривале і потім воно обов'язково зміниться на зворотній стан», - пояснює лікарка.
Антидепресанти не є засобами профілактики серцево-судинних недуг, але в певних випадках ці препарати входять у протокол лікування, каже гендиректорка кардіологічного центру.
Чернівецький кардіоцентр має спеціальну «інфарктну бригаду», яка працює цілодобово і без вихідних. Викликати бригаду можна за номером 5103.
Коли ви маєте такі симптоми – викликайте швидку допомогу або цю бригаду: поява нестерпного болю в ділянці серця (за грудиною, з іррадіацією у ліву руку, лопатку, навіть у верхню частину живота), поява раптової задухи, аритмія, різке підвищення серцебиття, тиску.
«Якщо ви поруч з людиною, які стало погано, треба негайно кликати лікарів. У інфаркті та інсульті є поняття терапевтичного вікна, коли можна застосувати нові методи лікування, тоді результати лікування відрізняються в рази», - розповіла Ірина Маковійчук в ефірі Радіо 10.
Чимало переселенців та військових проходять обстеження та лікування у Чернівецькому обласному клінічному кардіологічному центрі.
«Минулоріч у нас була велика кількість внутрішньо переміщених осіб, а цьогоріч – більше військових. Зараз за програмою державних медичних гарантій люди можуть отримати допомогу у будь-якому закладі, який законтрактований з НСЖУ.
Велика увага приділяється реімбурсації на дуже велику кількість кардіологічних препаратів, які пацієнти можуть отримувати по електронному рецепту. Серед них – дуже багато ліків проти підвищеного артеріального тиску, ліків, які використовують при хронічній ішемічній хворобі серця, антиагрегантів, дуже великий перелік медикаментів зараз можна отримати за доступними цінами та забігти укладенням хвороб», - розповідає генеральна директорка ОКНП «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний центр».
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами