Про здоров'я дітей сьогодні, 5 вересня, говорили у програмі «На все свій лікар» на Радіо 10.
Ведуча Ольга Light спілкувалась з Оленою Ставничук - лікаркою-педіатринею, заступницею директора з медичної частини КНП «Міська дитяча поліклініка» міста Чернівці.
З березня 2022 року лікарка окрім власної роботи, консультує в спеціальному чат-боті тих батьків, хто не має доступу до медичної допомоги, перебуває там, де ведуться бойові дії чи за кордоном.
Олена Ставничук розповіла, що з дітками легко працювати: вони відкриті завжди, посміхаються, щирі, не панікують. Проте все ж стрес від батьків передається і дітям.
«Стрес підвищений особливо гостро наразі в Україні, адже живемо в умовах війни, небезпеки. Відчуваємо переживання за рідних, близьких. Кожен відчуває та переживає стрес по-різному, але доволі часто це підвищена дратівливість у батьків. Можлива й недостатня увага дітям. Тому це передається дитині й позначається на її здоров’ї та розвитку», - пояснила лікарка.
Що ж таке стрес? Це реакція організму на подразник, яким виступає певна ситуація, розповідає Олена Ставничук. Ця реакція на ситуацію запускає в організмі цілу мережу гормональних змін. Організм викидає адреналін і кортизол. Це проявляється відповідно фізично на нашому організмі: тахікардією, поверхневим частим диханням, розширенням зіниць, пітливістю, болями в животі, непритомністю та, навіть, запамороченням. Організм адаптується до стресової ситуації, щоб пережити її.
Наші новини є у Facebook
«Стресова ситуація, яка відбувається з дорослими впливає на дитину. Дитина може не відчувати вже тієї ніжності та любові зі сторони батьків. Починає в собі замикатись. Переривати добрі стосунки з друзями. Стає самотньою. Може відмовлятись від їжі, або ж навпаки більше їсти, зокрема солодощів. Неврологічні порушення також присутні – це порушення сну, або навпаки сонливість. У дитини знижується увага, успішність в школі падає», - розповідає педіатриня.
У дітей старших 8 років синтезується гормон кортизол, який впливає на імунну відповідь організму: діти можуть часто хворіти на інфекційні захворювання, це пов’язано з розвитком вторинного імунодефіциту у дітей.
Коли розпочалась велика війна, Буковина стала прихистком для багатьох українців. Лікарі дитячої поліклініки зустрічали внутрішньо переміщених батьків з дітками.
«Ми понад 8 тисяч дітей тоді оглянули, був складний період, діти були дійсно психологічно змінені, дітки були злякані, плаксиві, сумні. Це вплинуло на їхній стан кишково-шлункового тракту. Спостерігалась нудота, болі в животі. Будь-який стрес позначається не тільки неврологічними розладами, а й соматичними. На це важливо звертати увагу. Увага батьків має бути прикута до стану дітей. Якщо помітили замкненість, зміни у поведінці – варто поговорити, знайти підхід, якщо не вдасться – є лікар-педіатр, який може поговорити, а за потреби скерувати до психолога», - каже лікарка.
Діти, які втікали від війни на Буковину, сиділи в сирих підвалах, тому наразі є ризики розвитку захворювань бронхо-легеневої системи.
Медіа агентство АСС є в Instagram
Оздоровлення проводять для діток, які мають певні захворювання. НСЗУ пропонує два пакети амбулаторних - реабілітація діток від 0 до 3 років та реабілітація дітей старше 4 років.
Якщо є розлади які підлягають реабілітації – надаються безкоштовні медичні послуги. НСЗУ надає відповідне фінансування. Санаторно-курортне оздоровлення також призначене для хворих діток, які його потребують.
Сьогодні через війну частина санаторіїв не приймають діток. Цього року лише в Прикарпатті санаторій приймав дітей на оздоровлення. В Україні у 16 таборах запрацювала програма «єОздоровлення».
Також фахівчиня додала, що в цьому році чернівецькі лікарі спостерігають підвищену кількість діток з цукровим діабетом 1 типу. Зокрема й діток раннього віку. Поки лікарі не можуть з'ясувати, з чим це пов'язано.
Плановий огляд залежить від періодів життя дитини.
Дітки до 1 року – щомісячний огляд педіатра: загальний огляд, антропометрія, профілактичні щеплення, поради рекомендації щодо розвитку, харчування, догляду дитини.
Від року до 3 – двічі на рік, раз на пів року.
Від 3 до 18 років лікарі рекомендують раз в рік профілактичний огляд.
Є вікові категорії, коли залучаються додаткові фахівці. У 6, 11, 14, 15, 16, 17 років – це пов'язано з розвитком дитини, гормональною перебудовою дитини.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами