Гостею ефіру була в.о. генерального директора КНП «Чернівецький обласний перинатальний центр» Любов Годнюк, пише Медіа агентство АСС.
Цьогоріч, станом на 8:00 ранку 28 листопада, у Чернівецькому обласному перинатальному центрі народилися 1 734 дитини. Зараз фахівці не говорять про стрімке падіння народжуваності, однак певний спад таки є.
«Якщо ми будемо порівнювати з минулим роком – трошки є зменшення. Все через те, що торік в цей час у нас було багато вимушено переселених жінок. На сьогодні сказати, що є стрімке падіння народжуваності, не можна», - пояснює Любов Годнюк.
Регулярно в останній четвер місяця у перинатальному центрі проводять День відкритих дверей для вагітних.
«Тут ми проходимо весь маршрут жінки у перинатальному центрі: приймально-діагностичне відділення, оглядаємо шафки для партнерів, пологову залу, показуємо, які у нас умови у відділенні сумісного перебування мами та дитини тощо.
Жінки мають можливість побачити умови перебування, поспілкуватися з медичними працівниками, в цьому є дуже велика користь для жінки. Вона стає спокійною, не стресує через те, що прийде в якісь невідомі для себе умови, вона знає про всі етапи. І звичайно ми дуже багато розповідаємо про грудне вигодовування, про догляд за дитиною», - каже керівниця Центру.
Особливу увагу фахівці приділяють жінкам, які народжуватимуть вперше. Їм дуже детально дають відповіді на запитання, що їх турбують, зокрема про перші дні догляду за дитиною.
Відсоток передчасно народжених діток збільшився, коли почалась повномасштабна війна, розповіла Любов Годнюк:
«На початку повномасштабного вторгнення у нас було дуже багато вимушено переселених жінок. Кожна така історія заслуговує на те, щоб про це писати книгу - як вагітні жінки тікали з гарячих точок. Звичайно, тоді відсоток передчасних пологів збільшився. Але ми кожну жінку зустрічали як найріднішу.
Перша двійня, яка тоді народилася у нашому перинатальному центрі, була від жінки-ВПО. Ці люди в Чернівцях взагалі нікого не знали. Ми дуже довго зберігали цю вагітність, потім оперували жінку, в результаті я стала хресною мамою цих двійнят. Ми хрестили їх в університетській церкві, а родичі, які приїхали на таїнство хрещення, вперше чули службу українською мовою».
Щорічно 17 листопада відзначається Всесвітній день передчасно народженої дитини. У перинатальному центрі готуються до цього дня, запрошують батьків та немовлят, які народилися передчасно, і демонструють результати роботи українських лікарів.
«Цього року у цей день у нас був хлопчик, який народився з вагою 570 грамів. Зараз він неймовірно дотепний, розумний, дуже цікавий, абсолютно здоровий. Дітки, які передчасно народжуються, дуже швидко адаптовуються та наздоганяють своїх однолітків», - додала Любов Годнюк.
У Чернівецькому обласному перинатальному центрі не було обмежень щодо партнерських пологів під час карантину, немає й зараз:
«Партнером на пологах може бути не тільки чоловік, - продовжує Любов Годнюк. - Це може бути мама, подруга, сестра, кума. Здебільшого жінки хочуть, щоб поруч був коханий чоловік. Тому ми детально розповідаємо чоловікам, що нічого страшного не буде, якщо він буде поруч. Чоловіки бояться, як правило, основної фази у пологах, тоді він може вийти, його запросять, коли потрібно буде перерізати пуповину».
Також партнерські пологи можливі й під час планового чи екстреного кесарських розтинів. Є правило «золотої години», коли дитинку на дві години кладуть на груди матері. Це перший контакт шкіра до шкіри, надзвичайно важливий момент. Тож якщо жінка в операційній, то на її місці у пологовій залі знаходиться чоловік. Тоді дитину кладуть на груди татові.
Наші новини є у Facebook
Любов Годнюк розповідає, що сьогодні в Україні породіллі можуть вільно обирати заклад для народження дитини. Тож у перинатальному центрі можуть народжувати не лише буковинки, а й жінки з будь-яких областей країни. Для цього потрібно мати обмінну карту, паспорт і заключену декларацію з сімейним лікарем.
Перинатальний центр працює за контрактом з Національною службою здоров'я України, тож пологи та чимало інших послуг є безкоштовними:
«Є чітко визначені пакети послуг, за якими ми працюємо безкоштовно. Послуги з ведення вагітності, у жіночій консультації – безкоштовні. Крім того, там проводяться безкоштовно онкопрофогляди, чекапи жіночого здоров'я, підготовка до вагітності тощо. Всі скринінги протягом всієї вагітності проводяться безкоштовно.
Маємо пакет «Допомога при пологах». Сюди входять пологи, кесарів розтин, знеболення при пологах та кесарському розтині, все це входить у цей пакет. У пакеті сказано чітко – пологи проводить чергова бригада, тож про вибір лікаря не йдеться.
Є і пакет «Допомога при складних неонатальних випадках», коли дитинка передчасно народилася. Тоді повністю все лікування відбувається коштом закладу охорони здоров'я, а це надзвичайно дороговартісне лікування. Відділення постінтенсивного догляду, неонатальне відділення – все це абсолютно має бути забезпечене за рахунок закладу охорони здоров'я, і пацієнтки мають це знати», - наголосила Любов Годнюк.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами