Молоді овочі - лідер сезонного вилучення продуктів з ринків та крамниць.
- Капуста, редис, помідори, огірки, свіжа зелень – сьогодні вони можуть бути не лише корисними, але й небезпечними. Перевищення кількості нітратів - характерний сезонний недолік цих продуктів, - зазначає Олександр Александрюк, керівник ГУ Держпродспоживслужби у Чернівецькій області. - Спеціалістами Держпродспоживслужби області на старті сезону не допущено до реалізації більше 2000 кілограмів овочів. Серед причин вилучення – здебільшого перевищення вмісту нітратів.
При нормі нітратів у молодому буряку 1400 мг/кг, зараз цей показник становить 2800 мг/кг. Що стосується редису, де норма нітратів 1200 мг/кг, перевищення сягає 3087 мг/кг, зазначив чиновник.
- Ранні овочі та фрукти небезпечні тим, що можуть призвести до серйозних отруєнь. Це стосується овочів, вирощених «у прискореному режимі». Недобросовісні виробники свідомо перевищують допустимі дози добрив, в результаті чого отримують апетитні на вигляд, але некорисні плоди, - розповіла Інформаційному агентству АСС Ольга Гуска, лікар-терапевт. - Вчені встановили, що саме зі свіжими овочами в наш організм потрапляє від 40 до 80 відсотків добової дози нітратів, які чудово всмоктуються шлунково-кишковим трактом, а потрапляючи дуже швидко в кров, миттєво розносяться по всьому організму. Але велику небезпеку становлять не нітрати в чистому вигляді, а їх метаболіти, тобто нітрити, утворення яких відбувається при зберіганні, кулінарній обробці і в травному тракті під впливом різних мікроорганізмів.
Читайте ще: Огірки, редиска та капуста. Ранні овочі на ринках Чернівців із перевищенням нітратів
Як зменшити кількість шкідливих речовин у молодих овочах:
1. Ранні овочі та фрукти рекомендують піддавати певній обробці перед споживанням. У ході найпростіших процедур можна позбутися 10-50% шкідливих речовин, а враховуючи, що на спеціалізовані прилавки потрапляють плоди, вміст нітратів у яких не перевищує допустимий поріг, позбавлення вже від такої частини шкідливих речовин цілком достатньо для відчутної користі здоров’ю.
2. Перед споживанням добре мийте овочі та фрукти, адже більшість шкідливих речовин містяться на шкірці і в шкірці плоду (особливо фруктів).
3. Очищуйте шкірку – вона буває джерелом нітратів, а не вітамінів. Це особливо стосується огірків, картоплі, кабачків, редису, яблук.
4. Нітрати в більшій кількості зосереджуються біля основи плодів, в стеблах і черешках – вживайте в їжу тільки листя петрушки, вирізайте качан і стебла-прожилки у капусти, шпинату, листового салату, відрізайте основу в овочів приблизно на один сантиметр.
5. Перенасичені добривами моркву і буряк легко впізнати за блідувато-білою серцевиною, а огірки – за жовтуватими зрізами. 15-30 хвилин вимочуйте плоди в кип’яченій воді, можна з додаванням морської солі або лимонного соку. Ефект посилиться, якщо замочувати розрізані на кілька частин овочі або фрукти. Добре обсушуйте плоди, при цьому всі вітаміни зберігаються.
Вам буде цікаво: Які небезпечні продукти вилучили з продажу у квітні
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами