Колись до цієї будівлі приходили за душевним спокоєм, нині ж за розвагами й гарним настроєм. Ще сто років тому ця будівля була архітектурною перлиною Чернівців, сьогодні – це масивна голубого кольору споруда в середмісті.
Майже 70 років чернівецький Темпль був центром духовного життя іудеїв-реформаторів краю. Хоча в місті в другій половині ХІХ століття синагог вже було більше, ніж церков та костелів, питання про зведення нового реформістського храму все ж постало. За ініціативи духовного лідера іудеїв-реформаторів Елізера Аліягу Ігеля на початку 1870-их розпочався процес будівництва.
З 1873 по 1877 рік Темпль будувався на плаці між вулицями Кароліни, Університетською та Сенковича (нині перехрестя вулиць Університетської, Заньковецької та Бандери). 4 вересня 1877 року нову синагогу урочисто відкрили, а вже наступного дня тут провели перше богослужіння. До слова, першим равином став саме ініціатор побудови Елізер Ігель.
Будувати неповторний Темпль у Чернівцях запросили зі Львова одного з найвідоміших на той час архітекторів – Юліана Захаревича. Він є засновником Львівської архітектурної школи і сформував архітектурне обличчя Львова у другій половині ХІХ століття.
До зведення нової синагоги Захаревич підійшов як науковець, як теолог і як художник. Його завданням було створити несхожу на християнські храми святиню. Темпль призначався для потреб іудеїв-реформаторів, а не ортодоксальних, тому й вигляд повинен був бути особливим. За зразок архітектор взяв мавританський стиль. А вкрапленням неоготики, бароко, сецесії наповнив будівлю унікальністю та неповторністю. До речі, створив проект Темплю Юліан Захаревич геть безкоштовно.
Темпль окрім естетичної окраси для міста був ще й культурним майданчиком. Зокрема, тут почав розкривати свій музичний талант Йозеф Шмідт. Співак зі світовим імʼям, неперевершений тенор спершу почав співати в хорі Темплю, у 18 років став тут кантором, і звідси він розпочав «крокувати з піснею по світу».
Але з настанням темних днів Другої світової війни темні дні спіткали і талановитого співака, і духовносповненого Темпля. Йозеф Шмідт помер неподалік Цюриха в таборі для переміщених осіб у 1942 році. Темпль окупаційні війська спалили у 1941 році.
Вогонь знищив іудейську святиню зсередини. Однак зовні стіни встояли. Встояли вони і в 1948 році, коли радянська влада взялася наводити лад у Чернівцях і вирішила прибрати з міста поруйновану споруду. Вікна в сусідніх будинках повилітали, земля затрусилася, все місто здригнулося, а стіни Темплю встояли.
Те, що неможливо знищити, потрібно використати для своїх потреб. І з таким гаслом «совєти» трансформували поруйновані стіни Темплю в кінотеатр «Жовтень». З 1959 року й по нині сюди приходять люди, щоб подивитися фільми. Молитися сюди вже давно ніхто не приходить.
Фото – зі сторінки Едварда Туркевича, Google; сайтів Lvivcenter.org, chicherone.com
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами