Не секрет, що алкоголь та ліки – небезпечний «коктейль». За результатами дослідження, 42% людей час від часу змішують прийом медикаментів із вживанням алкоголю. Чим небезпечне таке поєднання, «Впливовому АССпекту» розповіли Ігор Заморський, професор, завідувач кафедрою фармакології БДМУ, та Юліана Букатару, асистент кафедри фармакології.
І. Заморський: Алкоголь, змінюючи дію лікарських засобів, викликає спотворення дії ліків. Варто пам’ятати про те, що несумісність розтягується ще й у часі через особливості всмоктування та виведення, як медикаментів, так і спиртних напоїв.
У залежності від стану організму людини, випитої дози, тривалості прийому алкоголю виведення етилового спирту з організму може тривати від 8 до 48 год. Деякі ліки виводяться за ще більш тривалий період - до 7 діб і більше. Весь цей час ліки або алкоголь вживати не можна.
- Які ліки категорично заборонено вживати з алкоголем?
Ю. Букатару: Категорично забороняється вживати спиртні напої та ліки, що впливають на функцію центральної нервової системи. До них належать снодійні, седативні та інші психотропні засоби, а також знеболювальні, жарознижувальні і протизапальні препарати. Алкоголь не тільки підсилює їх дію, а й активізує процеси звикання до медичних препаратів. У результаті у відповідь на повторне введення препарату знижується чутливість до нього, і щоб досягти терапевтичного ефекту, доводиться підвищувати дозу.
І. Заморський: Під час лікування нестероїдними протизапальними засобами не рекомендується вживати алкоголь через підвищення ризику розвитку ерозивно-виразкових уражень шлунково-кишкового тракту, виразкової хвороби. У тих, хто приймає ненаркотичні анальгетики (анальгін, парацетамол, кеторолак, ібупрофен та їх аналоги) і вживає алкогольні напої, може виникнути пришвидшене серцебиття, млявість, шум у вухах. Алкоголь із спазмолітичними засобами викликає таке сильне розширення судин, яке може викликати розвиток гострої судинної недостатності.
Читайте ще: Гройсман: Медична реформа має збільшити тривалість життя українців на 7 років
Парацетамол у поєднанні з алкоголем може виявитися настільки токсичним, що навіть в невеликих дозах здатний викликати тяжкі ураження печінки. Одночасний прийом ацетилсаліцилової кислоти (аспірину) і алкоголю призводить до виразки слизової оболонки шлунка і виникнення кровотечі.
Крам того, алкоголь посилює алергічні реакції при прийомі будь-яких лікарських препаратів. Алкоголь посилює дію препаратів, що знижують згортання крові (гепарин, варфарин та інші препарати) настільки, що можуть виникнути кровотечі, крововиливи у внутрішні органи, у тому числі - в мозок.
- Кажуть, якщо пігулка вкрита оболонкою, то поєднання її з алкоголем не може викликати побічної реакції. Це правда?
Ю. Букатару: Це хибна думка. Важкорозчинні оболонки необхідні для того, щоби діюча речовина вивільнялася поступово. А от алкоголь сприяє швидкому розчиненню оболонки, тому є ризик одноразово отримати дозу, розраховану на тривалу дію.
Пероральні гормональні контрацептиви, якщо їх запивати алкоголем, швидко інактивуються, тому прийняту таблетку можна вважати «пропущеною» з усіма можливими наслідками для лікування.
- Чи можуть ліки посилювати дію алкоголю?
І. Заморський: Класичним прикладом того, як ліки змінюють дію алкоголю в організмі, є кофеїн. Будучи психостимулятором, кофеїн дійсно дає тимчасовий ефект «протверезіння», але через деякий час сп’яніння повертається, причому в більш вираженій формі.
Ю. Букатару: У людей молодого та літнього віку лікарські засоби і алкоголь всмоктуються і виводяться з організму по-різному. Однакова кількість випитого алкоголю у молодих і літніх дає різний ефект. Концентрація алкоголю в крові у літніх людей набагато вища, ніж у молодих, оскільки з віком кількість рідини в організмі поступово зменшується і організм стає більш вразливим.
Вам буде цікаво: У лютому в Україні почнеться подорожчання ліків. На Буковині вони - найдорожчі
- Трапляється, що під час лікування тебе запрошують на вечірку, де все-таки доводиться зробити бодай ковток алкоголю. Як захиститися від небажаних наслідків?
І. Заморський: Варто пам’ятати, що між прийомом ліків та алкоголем повинен бути інтервал - мінімум 2-3 години.
Можна також використати сорбенти - вони не тільки допоможуть зберегти обличчя на вечірці (якщо випити їх до банкету), але і прокинутися вранці з ясною головою (якщо прийняти їх перед сном). Сорбенти, наприклад активоване вугілля, допоможуть зменшити токсичну дію ліків і алкоголю на організм.
Але найкраще, вирушаючи на вечірку під час лікування, замінити алкогольні напої на сік чи воду.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами