Іще кілька тижнів тому кілограм курячого філе можна було придбати за 65-70 гривень, а сьогодні за нього треба викласти 80-90 гривень. З початку року м'ясо птиці подорожчало більш ніж на третину! Так само і свинина. Чому? На це питання «Впливовому АССпекту» розповів Богдан БОЙЧУК, в.о. директора Департаменту агропромислового розвитку Чернівецької ОДА.
- Упродовж останніх років в усіх категоріях господарств Чернівецької області спостерігається тенденція спаду поголів’я ВРХ, в тому числі корів, свиней та птиці. Це, в свою чергу, вплинуло на виробництво продукції тваринництва, - пояснює Богдан Бойчук. - Варто зазначити, що тенденція спаду поголів’я худоби та птиці спостерігається у більшості областей України. Причиною такого стану є те, що виробництво продукції тваринництва стає дедалі не рентабельним та економічно невигідним.
- Тобто галузь є збитковою?
- Якщо аналізувати основні економічні показники за минулий рік, то у 2016 році в агроформуваннях Чернівецької області рівень збитковості тваринництва склав 6,6%. Для порівняння: у 2015 році тваринництво було прибутковим (рівень рентабельності становив 4,8%). Збитковим було виробництво м’яса ВРХ (-32,8% рівень збитковості), свиней (-10,5%), овець та кіз (-18,5%). А от виробництво м’яса птиці та молока було прибутковим. Рівень рентабельності становив, відповідно, 12,2 та 8,9 відсотків.
Читайте ще: Куряча тушка за 70, а філе індика - 110. М'ясо продовжує дорожчати
Основними факторами впливу на збільшення ціни є зростання собівартості виробництва продукції, спричинене здороженням кормів, енергоносіїв, підвищенням заробітної плати, відміна спецрежиму ПДВ на окремих видах продукції сільгоспвиробникам тощо.
Додатковим фактором, який впливає на зменшення пропозиції свинини та курятини, є експорт даної продукції у країни, на ринках яких ціни більш привабливі, ніж на внутрішньому ринку.
- А чи варто очікувати ще більшого здорожчання?
- На даний час вагомих причин для подальшого подорожчання цін на свинину та курятину, які вже склалися, немає. Однак, це залежить від торгівельної надбавки магазинів та посередників, що діють на ринку.
Вам буде цікаво: М`ясо - раз чи два на місяць. Чернівчани економлять на харчах
- Богдане Тарасовичу, Департамент АПК може якось вплинути на виробників м`яса, аби утримати ціни від зростання?
- Департамент агропромислового розвитку не наділений функціями регулювання цін. Кабінет Міністрів України скасував державне регулювання цін на продукти харчування. І на сьогодні виробники не зобов’язані декларувати ціни на продовольчу продукцію, а також обґрунтовувати необхідність зміни ціни.
З метою стабілізації та нарощування поголів’я худоби та птиці Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації розробив Комплексну програму підтримки розвитку сільського господарства Чернівецької області на 2017-2022 роки, яка буде розглянута на засіданні сесії обласної ради. Сподіваємося, будуть виділені кошти для підтримки галузі тваринництва.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами