Дуже непросто відбувається створення об`єднаних територіальних громад у Сокирянському районі. Людям подають неправдиву інформацію про об’єднання і не розповідають про бажання інших населених пунктів створити з ними ОТГ, стверджує Тарас Прокоп, радник з питань децентралізації Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування. Експерт розповів «Впливовому АССпекту», що саме стопорить децентралізацію на Сокирянщині та які перспективи розвитку району.
- На даний момент в районі створені три ОТГ – Сокирянська, Вашковецька та Новодністровська. Та Новодністровська громада ще не отримала всіх повноважень, оскільки ЦВК і досі не призначила в цій громаді вибори. Центральна виборча комісія вважає, що перш, ніж призначити вибори в громадах з містами обласного значення, Верховна Рада повинна змінити межі району та міста. Відтак функціонування цієї громади залежить від рішення на центральному рівні, - розповідає Тарас Прокоп. - Але проблема зі створенням громад з іншими населеними пунктами у цьому районі лежить швидше у площині діяльності місцевих органів влади.
- Чи є перспектива створення ще кількох ОТГ на території цього району?
- Окрім вже створених громад в цьому районі перспективу стати центром ОТГ має ще село Романківці, яке має на це відповідну інфраструктуру та зручне розташування. В 2017 році відбулися громадські слухання, жителі цього села висловили бажання створювати Романковецьку громаду. Проте, коли справа дійшла до прийняття рішення сільської ради, голосів депутатів не вистачило.
Читайте ще: Впливовий АССпект: Як об`єднаним громадам досягнути фінансової незалежності
Таким чином, відповідно до «Методики формування спроможних громад» та першого «Перспективного плану формування територій громад області» в Сокирянському районі запропоновано створити три громади з центрами в Сокирянах, Новодністровську та Романківцях. Наприкінці 2015 року в цьому районі було фактично утворено ще Вашковецьку сільську об’єднану територіальну громаду. Попри її успішне функціонування, Романківці залишаються потенційним центром громади, оскільки мають для цього всю наявну інфраструктуру.
- Чому ж мешканці скаржаться на брак чи то некоректність інформації, яку до них доносять?
- Наведу приклад. Учора ми побували у селі Кормань, де мешканці зібралися на громадське обговорення рішення районної ради щодо пониження ступеню їхньої школи. В ході обговорення дійшли висновку, що вирішенням багатьох проблем в селі може стати створення ОТГ. Проте, за словами місцевих мешканців, до них доносили недостовірну інформацію про процес децентралізації. Зокрема, більшість населення взагалі не знали, що до їхньої сільської ради було направлено декілька звернень від Романківців про бажання створити ОТГ, з цього питання жодних громадських слухань не було.
Окрім того, людям говорили, що в районі не можуть бути створені нові громади, а можна тільки приєднатися до вже існуючих. Водночас, не було донесено інформації про особливості приєднання до міської ОТГ: якщо село Кормань приєднається до міської Сокирянської громади, то не відбудеться виборів ні голови, ні депутатів, а вже на етапі проведення чергових виборів раду будуть обирати на пропорційній основі, що не гарантує селу отримання своїх представників. Разом з тим, зі створенням сільської громади, в їхньому селі будуть створені мажоритарні округи і вони гарантовано отримають своїх представників в раді.
Вам буде цікаво: Зробити краще, ніж у сусіда – поради громадам від експерта
Також мешканців турбує, що районна рада використовує кошти без врахування потреб села. Таким чином, потреба в отриманні свого представництва у створеній ОТГ в мешканців села є надзвичайно великою. Відтак, дійшли висновку, що варто розпочати процес створення ОТГ і вже найближчим часом необхідно провести громадські слухання та спонукати сусідні села теж слідувати їхньому прикладу.
- Навіщо ж розповсюджувати такі міфи?
- Щоби створити громаду в такій конфігурації, яка вигідна. Або ж, щоб відтягнути процес створення ОТГ. Прикро, коли громади стають заручниками чиїхось політичних амбіцій.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами