Сто років тому чернівчани мали свою біржу. Торгово-промислову біржу. У 1877 році місцеві комерсанти обʼєдналися в торгівельну спільноту. Але власну будівлю вони отримали тільки на початку 1900-их років.
Імпозантна будівля Біржі знаходилася в самісінькому центрі Чернівців. Вона розміщувалася по тій стороні вулиці Поштової, яка не пережила Другу світову війну і була зруйнованою. Ще на початку війни бомба вцілила у будівлю, знищивши архітектурну окрасу міста.
Коли була збудована чернівецька Біржа – невідомо. Відомо, що проект будівлі у 1904 році подав архітектор Оскар Марморек. Але, відомо також, що його проект було відхилено. Проте на листівці датованій 28 серпня 1905 року видніється імпозантна споруда зі шпилем, вхід до якої стережуть міфічні герої. Тобто Біржу в Чернівцях могли збудувати за рік.
Читайте ще: Історична розвідка. Про будівлю першого в Чернівцях театру
Як описує в книзі «Чернівці. Документальні нариси з історії вулиць і людей» Марія Никирса, торгували на Біржі найперше зерном, але не гребували й продажами насіння, картоплі, шкіри, спирту, цукру, деревом тощо.
В приміщенні чернівецької біржі також діяла редакція газети «Bukowiner Post».
До слова, лихоліття війни разом з біржею не пережив і чудесний готель «Ґотліб», який стіна в стіну існував поруч.
Вам буде цікаво: Історична розвідка. Воєнні хроніки цього священика - безцінні
«Прожила» помпезна будівля біржі недовго, якихось 36 років. За радянських часів прагматичні зодчі вирішили не відновлювати красу минулого, натомість розчистили пів вулиці й збудували тут житловий масив, який існує й по нині.
Фото – зі сторінки Едварда Туркевича, Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами