Новий очільник університету розповів журналістам Медіа агентства АСС про зміни в адміністративній команді вищого навчального закладу, про те, як відбувається співпраця університету з органами ТЦК та СП, коли наведуть лад у гуртожитках, а також про те, чого бракує Чернівецькому національному університету, щоб вийти у лідери серед вишів країни. Звісно що, ми не забули й про питання наших читачів до Руслана Білоскурського.
- У травні цього року ви перемогли на виборах на посаду ректора і вже у липні очолили навчальний заклад. Розкажіть, будь ласка, про своє перше ректорське розпорядження чи наказ на посаді.
- Щодня ректор університету підписує декілька десятків різноманітних рішень, наказів, розпоряджень, які забезпечують в тому числі і операційну діяльність університету. Якщо я не помиляюсь, перший підписаний мною документ – це була архівна довідка, коли вранці прийшли працівники архіву. Досить банальна історія.
- Коли ви прийшли на посаду, усі очікували, які ж зміни будуть в університеті. І от згодом, буквально тиждень-другий, як в чернівецьких ЗМІ почали з’являтись гучні заголовки – «Руслан Білоскурський влаштував в ЧНУ справжню кадрову революцію» і подібні. Поговорімо про деканів, проректорів, директора коледжу та директорів інститутів. Розкажіть, будь ласка, що ж насправді відбувається?
- Я би не назвав ці зміни революцією. Зміна проректорів – це абсолютно звична ситуація: змінився керівник, а проректори – заступники керівника, це люди, які добираються з команди ректора, вони поділяють спільні цінності, мають схоже бачення розвитку університету. Це є ті управлінці, які мають достатньо добрий досвід на попередніх посадах, зокрема, це попередні декани, з якими ми і будемо реалізовувати завдання, з якими я йшов на вибори.
Стосовно деканів. Це ситуація внормована законом України про вищу освіту, так співпало, що в багатьох закінчуються терміни, при чому для багатьох з них це вже був максимальний можливий термін перебування на посаді, тому тут немає якоїсь сенсації. Це еволюційний процес. Так, будуть зміни, колективи обиратимуть з ким їм працювати. Відповідно університет рухатиметься далі.
У 5 деканів закінчуються контракти і вони вже не зможуть надалі обіймати ці посади. Ще двоє деканів перейшли на посади проректорів – відповідно там буде суттєве оновлення. Думаю, що це додасть трохи динаміки в роботі університету.
Отримуйте новини в Telegram
- Ми проговорили з вами ситуацію з кадровим складом серед викладачів, але хочемо й запитати, чи не виникає зараз в університеті проблем з працівниками у зв’язку з мобілізацією. Якщо викладачі мають «право на бронь», то працівники, які обслуговують, до прикладу, технічні відділи, також можуть бути заброньованими? Чи вистачає зараз працівників університетові?
- Ми перебуваємо зараз в тій самій ситуацій, що й багато інших підприємств, організацій у країні. Так, мобілізація призвела до того, що станом на сьогодні головний бухгалтер університету перебуває у лавах ЗСУ, багато викладачів також доєднались до військових, серед них багато тих, хто пішов добровольцем. Пішли служити й працівники адміністративно-управлінського апарату. Так, це певний виклик для нас. Але ми мусимо виходити з цієї ситуації з розумінням.
Ми працюємо. Для університету мобілізований головний бухгалтер – це достатньо суттєва, критична ситуація, але виходимо з того, що маємо.
- Раніше повідомлялося, що адміністрації вищих навчальних закладів співпрацюватимуть з органами ТЦК та СП. Йдеться про надання інформації щодо студентів. Чи співпрацює Чернівецький університет зі згаданими структурами і яким чином?
- Ми так працювали, працюємо й будемо працювати. Уся інформація про військовозобов’язаних студентів надається в ТЦК та СП. Кожна інформація про зміну контингенту, наприклад, здобувач освіти відрахований, чи перевівся з однієї форми навчання на іншу – одразу направляється до ТЦК та СП. Тому ми чітко взаємодіємо в рамках законодавчого поля і надаємо усю необхідну інформацію. Це питання є добре врегульованим.
- Тобто ця інформація завжди передавалася відповідним структурам. А якщо взяти ситуацію на прикладі однієї особи, чи може бути тут повідомлення до ТЦК та СП?
- Такого немає і не може бути, бо той здобувач освіти, який належним чином виконує свою освітню програму, у встановлені терміни здає заліки та екзамени, підтверджує рівень своїх знань - відповідно вчиться і запитань таких не виникає. Натомість у випадку, коли здобувач пропускає пари, не підтверджує свої знання – такий здобувач освіти буде відрахований під час сесії.
Під час останньої сесії в нас є сотні відрахованих студентів, які не склали сесію, і відповідно ми з ними попрощались.
Дивіться нас на YouTube
- Зараз з’являється чимало нових спеціальностей, словники фіксують назви нових професій. Ми хотіли поцікавитись, чи може ЧНУ похвалитися тим, що він готує випускників за новими професіями, йде в ногу з часом?
- Кожна освітня програма, яка реалізується в нашому університеті не є статичною. Візьмемо, до прикладу, спеціальність комп’ютерні науки сьогодні і 10 років тому. Те, що вивчають зараз студенти, дуже різниться від того, що вивчали колись. Тому не можна говорити про те, що освітні програми незмінні. Вони оновлюються постійно, таке оновлення є щороку – вносяться зміни на запити роботодавців, на запити студентів. Постійно оновлюється вибіркова частина. Вносяться ті чи інші зміни в нормативні компоненти, тобто освітня програма є живою.
З іншого боку, ми би не хотіли такої ситуації, коли з’являється освітня програма з новою хайповою назвою, але за нею немає реального змісту і вона прийшла тільки на якійсь хвилі популярності. Тому що створення освітньої програми не означає лише оголошення набору на неї, ми повинні чітко бачити і фахівців, які будуть забезпечувати викладання, бачити, де будуть працевлаштовані наші випускники, в який спосіб будуть відбуватися ті чи інші дослідження тощо. Тому ми йдемо в ногу з часом і постійно оновлюємо існуючі програми. Але так само відбуваються ситуації, коли відкриваються нові чи закриваються старі програми. Наприклад, нещодавно була відкрита програма, яка стосується можливостей вивчення польської мови.
- Розкажіть про вступну кампанію 2024 в університеті. Знаємо, що університет навіть бив рекорди з кількості поданих заяв від вступників. Яка ситуація з місцями держзамовлення та контрактниками?
- Отже, вступна кампанія ще триває, вона ще не завершилась. Ми можемо говорити про певні проміжні підсумки набору на освітній рівень бакалавр. На сьогодні ми маємо понад 3 тисячі підтверджень у електронних кабінетах тих абітурієнтів, які бажають стати студентами. З них 999 осіб вже зараховані студентами бюджетної форми навчання. І понад 2 тисячі студентів планують навчатися на контракті.
- Студенти-контрактники цьогоріч можуть отримати державний грант на навчання, як це відбувається?
- Грантова система є пілотною, тестовою цьогоріч. Програма дає можливість студентам, які набрали з двох предметів на НМТ більш як 170 балів, отримати грант другого рівня, 25 тисяч в рік; два предмети більш як 150 балів – грант першого рівня, 15 тисяч гривень в рік. За рахунок цих коштів може покриватись плата за контрактне навчання. Таким чином студентові потрібно буде оплатити різницю між загальною вартістю навчання і отриманим грантом. Зауважу, тут є нюанси. Для спеціальностей, які підтримує держава, сума гранту збільшується в півтора раза або з множником 1,3 залежно від того, яка це спеціальність. Так само найбільш кон’юнктурні спеціальності, які мають велику популярність, мають обмеження - студенти можуть скористатися грантом лише 2 рівня, де є 170 балів і вище.
На мою думку, це дуже добрий механізм. Оскільки минулими роками студентів, які потрапили на державне і бюджетне місця, міг розділити лише 1 бал і вже на 4 роки хтось ставав бюджетником, а хтось контрактником.
Грантовий підхід дозволяє мати гнучку сітку, де залежно від отриманого балу, є більша диверсифікація. Здав найкраще – у тебе більший грант.
- Хотіли б поговорити з вами й про визнання Чернівецького університету в Україні та за її межами. Чи міг би ЧНУ піднятися у ТОП-3 чи навіть очолити рейтинг кращих ВНЗ країни? Чого бракує університетові, щоб зайняти перші позиції?
- Сьогодні університет знаходиться на 6 позиції в консолідованому рейтингу закладів вищої освіти за даними спеціалізованого сайту Освітаua. Університет є 6 за показниками цитування в наукових публікаціях, які індексуються в базі даних Scopus, це найбільш рейтингова і визнана наукова база даних. Цьогоріч ЧНУ став 6 в Україні серед закладів вищої освіти за кількістю поданих заяв на здобуття освітнього рівня «бакалавр». Тобто три шостих місця, що десь вказує на об’єктивний показник серед понад 200 закладів вищої освіти, які є на сьогодні в Україні.
Що заважає стати №1 чи 2 – об’єктивно, якщо ми подивимось на виші, які посіли перші позиції – це заклади, що розташовані у містах-мільйонниках. Історично ми є закладом освіти обласного центру, не столиці чи міста-мільйонника. В умовах, що склалися, ми демонструємо добрі, динамічні показники зростання. Для нас принциповим є не так отримати перші місця в рейтингу, а принциповим є забезпечення високої якості освіти для наших випускників. Це буде так чи інакше робити університет більш видимим і впізнаваним. Рейтинг – не є самоціллю. Ціллю є якісна освіта та якісні дослідження, а за ними вже й будуть підтягуватись рейтинги і національні, і міжнародні.
- Не менш важлива тема – студмістечко. Є питання, яке турбує усіх студентів та батьків - коли в гуртожитках ЧНУ будуть забезпечені належні побутові умови? Упродовж навчального року студенти, які проживають у студмістечку, скаржаться на відсутність ремонтів у кімнатах, старі розбиті санвузли, тарганів тощо.
- Умови проживання студентів в гуртожитках дійсно не найкращі, але точно і не найгірші. Адміністрація університету докладає зусиль для того, щоб покращувати та підтримувати ці умови на скільки це можливо. Зокрема, щодо тарганів – влітку була проведена дезінсекція, що дало певні результати. Друге – покращуємо умови, щоб студенти були з гарячою водою, проводимо ремонт душових. Зараз в гуртожитку №2 відбувається капітальний ремонт, повна заміна душових кімнат, тобто ми не робимо косметичні заміни, а повністю оновлюємо все, заново проводимо ізоляцію, облаштовуємо належну витяжку. У всіх гуртожитках створено, оновлено теплопункти, які забезпечують стабільну температуру подачі теплоносія в зимовий період на 1-5 поверхи. Це суттєвий крок. Практично в усіх гуртожитках ми оновили сантехніку у санвузлах.
Важливо також, щоб і самі студенти дбали про те, щоб в їхніх кімнатах був порядок. Такі роботи проводяться постійно, ми не зупиняємось.
Є ще багато чого покращувати, але умови в гуртожитках - достатньо задовільні.
- Проживання ВПО у гуртожитках університету. Скільки часу вони ще там проживатимуть, на яких умовах? Чи вистачає місць студентам у гуртожитках за таких умов?
- Станом на сьогодні в гуртожитках проживають до 300 внутрішньо переміщених осіб. Це люди в більшості ті, які заїхали сюди ще в 2022 році. Це ті люди, які втратили свої домівки і ми розуміємо, що повертатись їм нікуди. Так, це для нас певний виклик, тому що звичайно ми маємо більше охочих студентів проживати в гуртожитку, аніж вільних місць. Але ми не можемо виселити людей на вулицю, адже їм немає куди йти.
Держава частково компенсує виключно комунальні послуги, оплату. Значною мірою з питанням ВПО допомагають благодійні організації, які сприяють і допомагають забезпечити людей харчами, провести ремонтні роботи, покращити побуту ВПО.
Нових людей ми фактично не можемо приймати, бо інакше доведеться виселяти на вулицю наших студентів.
- Корпуси університету. Чи не планується переїздів з центральних корпусів, маємо на увазі 4,5,6?
- Згодом ми проведемо детальний аналіз того, які факультети яку площу займають відповідно до контингенту здобувачів освіти. І якщо в нас будуть перекоси – будемо балансувати цю ситуацію. Але революційних рішень найближчим часом не плануємо.
Всі залишаються поки на своїх місцях.
- Збереження пам’ятки ЮНЕСКО та розвиток туристичного потенціалу головного корпусу ЧНУ. Як працюватимете в цьому плані, можливо маєте нові вектори співпраці?
- Звичайно, ми пишаємось університетом, колишньою резиденцією митрополитів, як культурним надбанням, як історичною спадщиною. Для нас є принципово важливим зберігати об’єкти ЮНЕСКО в належному стані. Звичайно, що ми працюємо в цьому напрямку. Станом на сьогодні у нас заплановані реставраційні роботи стелі в Мармуровій залі, це достатньо дороговартісний проєкт. Плануємо цього року вже розпочати відповідні роботи. Так само якщо ми говоримо про туристичну привабливість, ми повинні забезпечити баланс між відкритістю та безпекою. Це також для нас є дуже важливим.
- Що плануєте зробити, аби максимально покращити проживання студентів у гуртожитках? Розуміємо, що про капітальні зміни у воєнний стан не йдеться, та все ж потрібні якісь дії, щоб зробити гуртожитки кращими.
- Ми проговорювали це зі студентами. Два основних питання – це таргани та гаряча вода. Ми над цим працюємо. За літо провели дезінсекцію. Ми взяли вектор не на косметичні ремонти, а на капітальні. Робимо все належним чином, щоб студентам було комфортно в їхньому побуті.
Усі ці роботи університет фінансує самостійно.
- Як прогнозує ректор, чи стане за його каденції професором Ростислав Білик, який використовував студентів у справі із купівлею голосів на виборах? (Ростислава Білика підозрювали у можливому підкупі студентів на виборах, - ред.)
- Ростислав Білик виконав усі формальні вимоги для того, щоб здобути атестат професора. «Фінальною перепусткою» є таємне голосування членів Вченої ради університету. На одній з попередніх вчених рад таке голосування було, вчена рада таємним голосування відмовила Ростиславу Білику в такій можливості. Як будуть проходити наступні голосування вченої ради, якщо вони відбуватимуться таки, залежить від думки кожного члена ради.
- А від чого залежить, чи буде наступне голосування Вченої ради?
Є процедура, яка передбачає, що є виконання певних кроків, зокрема і голосування. Ростислав Білик звернувся з таким клопотанням, питання винесли на Вчену раду з відповідним результатом голосування.
- Таке голосування може відбуватись багато разів?
- Я не впевнений, що претендент, якому відмовили, буде знову виносити свою кандидатуру, щоб ще раз була відмова.
- Чому жінкам з маленькою дитиною не дають право на вільне відвідування?
- Не знаю, звідки взяли цю інформацію. Вона є викривленою та не відповідає дійсності. Так, на сьогодні ми ведемо внутрішню дискусію про те, як краще забезпечити якісне навчання для всіх здобувачів освіти. Склалося так, що внаслідок повномасштабного вторгнення частина студентів в 2022 році, в 2023 виїхала за кордон. Збільшилась кількість студентів віком 25+, для того, щоб не імітувати навчання та забезпечити якісний контроль, приймаємо ті, чи інші міри, щоб забезпечити якість навчання.
Але це не означає, що ті студенти, які поєднують навчання з материнством чи з роботою, отримають відмову в такій можливості. Буде відмовлено студентам, які хочуть формально числитися в університеті, не виконувати заплановані види робіт, які не підтверджують під час сесії свої знання. Особливі потреби студентів, які дійсно навчаються, будуть враховані.
- Мені теж дуже цікаво, чому люди, які навчалися в ЧНУ, і проживають в місті, кожного разу повинні заходити на територію ЧНУ з гідом та ще й платити немалі гроші. Останній раз заходила в липні з подругою, яка теж навчалась в ЧНУ і донькою-школяркою. Заплатила 230 грн. Для мене, як для бюджетника - це чималі гроші. Я собі не можу дозволити показати своїй дитині, де навчалась мама. Це якийсь треш, чесно кажучи. Міська архітектура незабаром буде доступною тільки для багатих.
- Повторюсь, ми повинні забезпечити баланс відкритості та безпеки. Забезпечити фінансовий баланс утримання об’єкта ЮНЕСКО, який потребує значних фінресурсів з можливостями та платоспроможністю наших відвідувачів. Я зверну на це увагу і в майбутньому ми спробуємо знайти рішення, яке би дозволило всім охочим відвідувати резиденцію, зробило її більш доступною.
- Чи фіксується оплата за вхід на територію резиденції?
- Це обов’язок і зобов’язання. Відвідувачі можуть сплатити за екскурсійне обслуговування двома способами.
Перший – через QR-код і систему Приват 24 безготівково.
Другий – у готівковий спосіб через термінал, який встановили в будиночку охоронців.
І перший, і другий випадок фіксує оплату, надає підтвердження.
В майбутньому ми плануємо повністю перейти до безготівкової форми оплати через карту чи код.
- Спитайте пана ректора коли «один з найкращих вузів країни» стане одним із кращих вузів Європи?
- Як мінімум є дві передумови. Перша – коли наша країна за економічними показниками буде хоча б наближатися до середнього рівня по Європейському Союзу.
Друге – коли університетам буде надана реальна фінансова автономія і університетські зароблені кошти будуть знаходитись не на казначейському рахунку, жорстко обмежені бюджетним кодексом, а буде можливість реально університету мати фінансову незалежність.
Ну і, можливо, третя передумова - коли зміниться суспільний договір про те, що якісна вища освіта може бути дешевою чи безкоштовною. Не в розумінні того, що вона безкоштовна для громадян, а в розумінні того, щоб забезпечувати якісні наукові дослідження, потрібне якісне сучасне обладнання, реактиви.
Це достатньо складне, серйозне комплексне питання, і як мінімум ці три кроки потрібно зробити, щоб рухатись до кращих вишів ЄС.
- Які умови вступу для дітей загиблих Героїв?
- Діти полеглих Героїв – це найпріоритетніша категорія наших студентів, які переводяться на місця держзамовлення за найшвидшою процедурою і всім таким дітям надається найвищий пріоритет. Всі діти цієї категорії отримують місця держзамовлення.
- Чи є тепер практика в Лунці та Долішньому Шепоті? Як там у спеку?
- У Долішньому Шепоті точно є практика, як і в Макарівці, і в Чорнівці. Цю практику проходять здобувачі освіти Інституту біології, хімії та біоресурсів. Як там у спеку – не знаю, не був, не маю, що сказати. Але думаю, що в Долішньому Шепоті трохи комфортніше, як у Чернівцях.
- При вступі до навчального закладу батьки складають договір про плату на весь термін навчання. Але через рік ціна на навчання підіймається на 150 Євро більше. Чому ніхто не запитує звідки беруться доходи, чи може зарплата у батьків піднялась на 200 Євро? Невже у Вас нема міри.На скільки ще підніметься за п‘ять років?Тоді навіщо договір.
- Розмір плати за надання освітньої послуги у повному обсязі встановлюється в національній валюті, при цьому виконавець має право змінювати розмір плати за навчання не частіше одного разу на рік і не більше як на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік з обовʼязковим інформуванням про це замовника та укладанням додаткової угоди до цього договору.
Нагадаймо, щоб долучитись до нашого проєкту «Хочу знати» потрібно слідкувати за нашими сторінками у соцмережах і залишати свої питання у коментарях до дописів, де ми розповідаємо про чергового спікера.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами