У рамках програми «На все свій лікар» на Радіо 10 відбувся ефір з імунологинею з Міської дитячої поліклініки Чернівців Аліною Дашкевич. Ведуча ефіру Ольга Light спілкувалась з лікаркою про актуальні хвороби буковинців та необхідність вакцинації.
Як розповіла Аліна Дашкевич, до імунологів звертаються пацієнти, переважно батьки з дітьми, які часто хворіють. Лікарі з'ясовують причину частих захворювань. Також до імунологів звертаються з питань вакцинації - адже це питання утримання, підняття імунітету.
Медіа агентство АСС є в Instagram
Імунітет - цілісний механізм, який працює безперебійно. Чим менше ми в нього втручаємось - тим краще. Імунітет також має свої органи – кістковий мозок, в дорослих людей - в грудині і в лопатці, та в тимусі. Працюють імунні T і B клітини, вони саме й регулюють всю роботу імунної системи, дають відсіч чужорідним антигенам, знешкоджують їх. Сюди входять й периферичні системи - це наші лімфатичні системи, це селезінка, мигдалики, про які ми забуваємо часто.
«На імунну систему великий вплив має стрес, але стрес може бути хорошим і, так би мовити, нехорошим – еустрес та дистрес. Чому я кажу, що є хороший – на певну подію наш організм дає відповідь, починає працювати. Першою включається ЦНС, далі ендокринні залози, а потім підключаються наднирники, які виробляють стероїдні гормони. Всі чули за кортизол, який стимулює роботу імунної системи, тоді організм краще бореться. Але це при умові, що стрес короткостроковий. Якщо довший – а ми, українці, зараз практично всі живемо в хронічному стресі, тому що війна торкається кожного - це вже хронічний стрес. У цьому випадку надмірне вироблення гормонів призводить до того, що імунна система навпаки слабшає і навпаки зменшується кількість клітин, які відповідають за вироблення антитіл. А антитіла дають нам захист від тих чи інших інфекційних захворювань», - пояснює лікарка.
Тому наразі лікарі у Чернівцях фіксують нехарактерну для нас захворюваність влітку. Аліна Дашкевич зазначає, що помічає частіші звернення людей влітку з гострими респіраторними захворюваннями, що не є характерним для такої пори, як правило. На жаль, є багато звернень.
Лікарі підтверджують, що порівняно з 2022 роком, у Чернівцях зросла кількість інфекційних хвороб.
«Ця кількість зросла внаслідок випадків туберкульозу, вірусних гепатитів, педикульозу. Ці захворювання пов’язані більше з нашими умовами, в яких ми живемо. Люди тікали з-під обстрілів, жили в таких умовах тривалий час, не мали доступу до медичних послуг. Тому, напевно, такі захворювання і піднялись. Вірусні гепатити свідчать про велику кількість поранених, переливань крові та медичних втручань. У зв’язку з цим нам всім слід думати про власну безпеку», - розповіла Аліна Дашкевич.
Тенденція до зниження рівня вакцинації в Україні продовжується вже не один рік, зазначила лікарка:
«Вакцинація - наш захист від захворювань. Ми даємо готові антитіла й організм починає виробляти власні. Чому знижується рівень вакцинації населення – зараз це перебої з логістикою, з доставкою вакцин у зв'язку з війною, затримки на кордонах. Є нерозуміння, недовіра людей. Можливо, просто їм не пояснили. У нас наразі в області проходить наздоганяюча вакцинація - кір, краснуха, паротит - для тих дітей, які не зробили її за календарем щеплень».
Вакцини проти 10 інфекцій, які входять в Національний календар щеплень та протиковідна вакцина є обов’язковими в Україні.
Наші новини є у Facebook
Додаткові вакцини. Перш за все, це вакцина від ротавірусної інфекції, необхідна для малюків. Вона убезпечує діток від важких кишкових інфекцій. Вакцина не вводиться ін'єкцією, а даються пити краплі.
Також додатковою є вакцина від пневмококової інфекції, яка зараз є дуже поширеною. Популярною також стала вакцина проти вітряної віспи.
«У нас спостерігається тенденція до збільшення захворювання на віспу, важко коли хворіють дорослі, діти легше переносять. Для дорослих – це важкі форми, часто стаціонарне лікування. Це герпесна група захворювання, викликається герпесом 3 типу, але вірус залишається в нас на завжди, і в будь-яких інших стресових ситуаціях, при охолодженнях, може проявити себе, що є не дуже приємним, як, наприклад, оперізуючий лишай», - розповіла лікарка.
Вакцина проти вітряної віспи робиться двічі. Для дітей - починаючи з 9-місячного віку. Особливо небезпечною є віспа для вагітних.
Ревакцинація. Профілактична медицина трохи страждає, каже Аліна Дашкевич:
«З дітками ми часто ходимо до лікарів, а дорослі забувають про профілактичні заходи. Ми приходимо, коли нам геть погано. Щодо вакцинації в календарі щеплень – щеплення від дифтерії та правцю потрібно поновлювати кожні 10 років. Ми ніколи не знаємо, де можемо зустрітись з правцем, з бактерією правця».
На завершення ефіру лікарка додала, що для дітей та дорослих є важливим повноцінний сон та фізична активність, які допомагають подолати наслідки стресу, що має негативний вплив на стан імунітету.
*Публікація підготовлена за фінансової підтримки Чорноморського Фонду регіонального співробітництва – проєкту Німецького фонду Маршалла. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Чорноморського Фонду регіонального співробітництва – проєкту Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами