У проєкті «Хочу знати» Медіа агентства АСС беруть участь не лише наші журналісти, а й наші читачі.
У другому випуску проєкту ми разом із вами спілкувалися із заступником міського голови Чернівців Василем Зазуляком.
Що розповів нам посадовець та як відповідав на ваші питання - читайте далі у інтерв'ю.
Наші новини є у Facebook
- Ремонт водоканалу у Чернівцях. Знаємо, що безпосередні роботи на водогоні анонсувались ще на кінець квітня. Яка ситуація станом на зараз? Чи забезпечені відповідними матеріалами? Хто виступив підрядником, на скільки нам відомо, це не українська фірма, чи вистачає їм працівників?
- Будемо ремонтувати найбільш аварійну ділянку водогону, від якої фактично на 90 % залежить водопостачання міста. Зазначу, що роботи тривають вже, але це роботи більш підготовчого характеру.
На скільки нам відомо турецька компанія «Фека», яка виконує ремонт, знайшла підрядників в Україні. Вони вирішили, що їм недоцільно везти своїх працівників з Туреччини, поки вони мають можливість попри всю ситуацію в нашій країні залучати українських працівників. У них є певні зобов’язання, проблем з реалізацією проєкту поки не бачимо. Не менше всіх чернівчан ми хочемо, щоб це було якомога швидше, хочеться вже бачити нові укладені труби.
- Маємо питання щодо ремонтів парків і скверів у Чернівцях. Попередніми роками чернівчан «балували» новими скверами та зеленими локаціями, знаємо, що ситуація складна - війна, «військове» ПДФО вже не надходить до міського бюджету, але чи варто розраховувати на подарунки у вигляді таких громадських локацій цього року?
- Коли ми прийшли у 2021 році, я жартував, що якби нам на голову звалився мільярд гривень, ми б не знали, що з ним робити, тому що не було проєктів. Справді, на той момент, враховуючи, що був ковід, в нас були невеликі бюджети розвитку, порівняно з 2016-2018 роками.
Ми розуміли, що великі об’єкти навряд чи ми зробимо, хіба розіб’ємо на черги, але це не заважало нам проєктувати. Тобто в нас відбувся конкурс по парку Жовтневому (від вулиці Скальда до Південно-Кільцевої), конкурс по парку Шевченка, а це центральний парк, напевно, найбільш улюблене місце відпочинку чернівчан, конкурс по Центральній площі, парку Шиллера. Рухались ми не лише малими об’єктами. Але, на жаль, зараз, виходячи з тих бюджетів, які ми маємо, розуміємо, які це можуть бути суми, і бачимо, що ми нічого не зможемо зробити.
І в нас фактично ситуація на цей рік така, що основні наші потреби – це забезпечити різницю в тарифах коштом міського бюджету по Водоканалу, Теплокомуненерго, ще й не забуваємо про допомогу ЗСУ. Це основні три статті витрат. На жаль, вони нам урізають бюджети лише до того, що ми можемо проводити незначні роботи, які були заплановані і є вкрай необхідними.
Навіть якщо ми проводимо капітальний ремонт вулиці, це в першу чергу обґрунтовується тим, що там в жахливому стані знаходяться мережі. Не тому, що ми хочемо красиву вулицю, а тому, що нам потрібно негайно замінити мережі.
У нас фактично немає ресурсу, щоб ми зараз почали масштабні амбітні процеси. У нас є кошти для того, щоб можна було підтримувати, ремонтувати, можливо невеликі кошти є для поточних ремонтів доріг, які в жахливому стані, десь можемо закінчити ремонти, які тривали, як, наприклад, вулицю Учительську, де 80% було вже готово. Міжбудинкові проїзди і тротуари намагаємось робити точково, щоб так званий тактичний урбанізм трошки рухався. Підтримувати ту дискусію, яка вже зародилась в нашому суспільстві, не хочеться здаватись в цьому плані.
- Щодо теми ремонтів скверів у Чернівцях маємо питання від нашої читачки Марії, яка цікавиться, що буде з пам’ятником Володимирові Івасюку у сквері Дня Вишиванки? Що скажете на це?
- Складно сказати, чи він виявився задорогим чи не задорогим. Зазвичай ми всі очікуємо, що буде менше, а воно виходить довше і дорожче. Так, на жаль, виявилось і з пам’ятником Івасюку. Неодноразово ми зустрічались з переможцем конкурсу, він аргументував, чому пам’ятник вартує тих грошей. У нас не викликає сумнівів вартість, але розуміємо, що кошти з міського бюджету точно в цій ситуації не зможемо виділити, відверто - одна надія на меценатів.
Тут фактично за участі міського голови ведуться певні розмови з небайдужими патріотичними людьми, які зазвичай допомагають ЗСУ. Але ми всі теж розуміємо важливість маркерів української ідентичності, без цього теж не може бути. Ми створюємо іншу країну. Зведення нових пам’ятників, заміна табличок – це все про вимітання старого сміття з країни, яке на нас «висипали» останні 70 років.
Отримуйте новини в Telegram
- У нашому Telegram-каналі підписник запитує, коли також відремонтують і фонтан на площі Пресвятої Марії?
- Після Перемоги. Цей рік на 100% став важчим і ми взагалі не знаємо, яким буде 2025 рік. Ми виходимо з реалістично-песимістичного сценарію.
Вартість проєкту після Перемоги однозначно зросте, ми розуміємо, що всі ті бюджети, які в нас були до війни або розроблялись в перший рік війни, коли очікування були такі, що війна швидко закінчиться Перемогою, стануть дорожчими.
Зараз на інфраструктурні проєкти, які мають візуальну складову грошей ніхто не дасть. А от на проєкти з термомодернізації, енергоефективності ми намагаємось залучити гранти та доступні кредити.
- Маємо ще одне питання від редакції Медіа агентства АСС. Йдеться про майбутню забудову нового району у Чернівцях на території, яку в місті називають «дослідною станцією». Був опублікований проєкт цієї ділянки землі, який переміг у конкурсі, чи означає це, що так виглядатиме новий район?
- Конкурс – це взагалі не про кінцеве рішення, а про те, хто заслуговує розробляти детальний план міста. Тобто це не означає, що все буде так взагалі. Розробники не займались цим, не вивчали. Це більше творча робота.
Вони мали вихідну інформацію, вони показали своє бачення і журі визначило, що це найкраща пропозиція. Тобто переможці вже заслуговують на те, щоб розпочати цю рутинну, довгу роботу з розробки. Це відповідальна розробка, бо ця територія для нас дуже важлива. У нас немає багато об’єктів соціальної інфраструктури, тобто там потрібно підійти так, щоб ми про це не забули. А от житло там має плануватись за залишковим принципом. В першу чергу – соцінфраструктура. Так, може ми не матимемо на все грошей, але ми зафіксуємо земельні ділянки.
Зараз ми взагалі перестраховуємо усі ділянки в місті, які зарезервовані під школи та садочки. Через 20-30 років, коли місто матиме як і за що збудувати самостійно школу, потрібно, щоб було, де її будувати. Щоб там не постали житлові будинки.
Ми зараз коригуємо генеральний план міста, у нас додались Коровія та Чорнівка. Але є дуже багато викликів до плану. План 2015 року не враховує багато реалій сьогодення, у нас величезна проблема з відповідною зоною для індустріального парку. Це дуже важливо. Нам треба куди релокувати підприємства, наприклад, щоб місто мало вплив і можливості допомогти підприємствам релокуватися в Чернівці. Нам треба мати відповідну містобудівну документацію.
- Далі в нас за планом друга частина нашого інтерв'ю. Це блок з кількох бліц-запитань від наших читачів, на які вони очікують відповіді чи вашої реакції. Отже, зачитуємо вам питання з наших соцмереж: спочатку фейсбук, а потім перейдемо до запитань із нашого телеграм-каналу:
Єврокомунбуд не реагує на заявки, на звернення. Послуги, згідно додатку до договору, не надаються, прибудинкова територія з 2019 року жодного разу не прибиралась. Зате в договорі передбачено пункт - винагорода управителя, зазначає Катерина Крижанівська. Що робити у такому випадку?
- Тут варто змінити управителя. Весь житловий фонд Чернівців у 2018 році через конкурс був розприділений між різними компаніями та ЖРЕПами. Як відомо, у 2021 році всі ЖРЕПи ми об’єднали у комунальне підприємство «Містосервіс», яке і виконує всі функції з утримання житлово-комунального фонду. Також є й приватні структури.
Управителя завжди можна змінити, якщо людина не задоволена якістю послуг. Це конкурентний ринок. Можна обрати серед десятка приватних та комунальних підприємств. Проте тут варто приділити свій час та відповідальність, адже потрібно зібрати людей, більшість має проголосувати за зміну управителя.
За більш детальною інформацією варто звернутись в Департамент інфраструктури Чернівецької міської ради. Там підкажуть, як правильно організувати цей процес.
Дивіться нас на YouTube
- Наведіть лад з басейном на вулиці Воробкевича, бо біля тієї руїни, залатаної кусками бляхи, страшно проходити. Навколо купи сміття, чи ми чогось іще чекаємо, звертається Анна Бугай.
- Як усім відомо, там стався трагічний випадок, загинула поліцейська. Після того там ми огородили повністю всю ділянку. Якщо є порушення по периметру – відправимо на місце фахівців, перевіримо. Поки, на жаль, там залишиться огорожа і такий стан – це капітальні видатки, яких ми зараз не маємо.
- Шановний пане! Мені цікаво: коли нарешті почне виконуватись рішення сесії міської ради з благоустрою прибудинкової території за адресою Героїв Майдану,81, запитує Олена Тимошенко.
- Ми знаємо про цю ситуацію, але віримо, що дійде черга й до Вас, але коштів зараз не вистачає. Першочергово обираємо найпроблемніші ділянки.
У нас десятки програм, кожна розроблена на десятки мільярдів гривень, щоб зробити всі міжбудинкові - нам потрібні 5-6 мільярдів гривень станом на сьогодні. А є всього 20 мільйонів на рік.
- Коли капітально відремонтують усі вулиці міста, поцікавилась Валентина Стратой у фейсбук.
- Колись (усміхається - ред.). Це загальне питання варто піднімати тільки після Перемоги.
- Чи розглядають варіанти забрати бруківку з центру і зробити там сучасне покриття, запитує у телеграм Володимир.
- Ми віддаємо перевагу бруківці, вважаємо, що це набагато приємніший матеріал для історичного центру, можливо, не супер комфортний для автомобілів, але в майбутньому ми й не бачимо автомобілів в центральній частині Чернівців.
Тому там, де є рух транзитного транспорту, як на вулиці Руській, наприклад, ми бруківку демонтовуємо і стелитимемо асфальт. Розуміємо, що на тій ділянці не історичне середовище, навколо там розташовані 99% будинків, які не мають історичної цінності, їх треба зносити і там фактично потрібно проводити регенерацію кварталів. Також розуміємо, що там велика кількість транзитного транспорту, чи то на Гравітон, чи то на Калинівський ринок. І ми бачимо там асфальтне покриття. У центральній частині міста – відверто, не бачу.
Ми хочемо зберегти бруківку в історичному ареалі.
Вулиця Головна від вулиці Каденюка до Садової буде в асфальті. Вся бруківка буде демонтована, лише паркувальні кишені будуть з бруківки. Це компромісне рішення.
Насправді, проблема в тому, що бруківка фактично лежить на гравійній подушці товщиною 10-15 сантиметрів. Це взагалі не відповідає ніяким нормам. Тут проблема не в бруківці, а в основі. На ділянці Головної від вулиці Садової до Вокзальної, бачимо бруківку, але з повною заміною основи.
- Чому так рідко косять траву на кільцях, запитує підписник телеграм-каналу МА АСС Олег. Біля аеропорту, наприклад. Також багато газонів і прибудинкових територій дуже зарослі. Було б добре зайнятися цим питанням.
- Візьмемо до уваги, перевіримо, як виконуються ці роботи в місті.
Нагадаймо, щоб долучитись до нашого проєкту «Хочу знати» потрібно слідкувати за нашими сторінками у соцмережах і залишати свої питання у коментарях до дописів, де ми розповідаємо про чергового спікера.
Медіа агентство АСС є в Instagram
Цей матеріал створено в межах проєкту «Хочу знати», що впроваджується за ініціативи НСЖУ за підтримки Українського Медіа Фонду та сприяння Німецького Фонду Маршалла Сполучених Штатів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами