Бенгальські вогні та корки від шампанського - небезпечні. У новорічно-різдвяні свята медики фіксують чимало травм очей саме через святкові атрибути. Про «новорічні» травми «Впливовму АССпекту» розповів Олег Кучук, доцент кафедри офтальмології ім. Б.Л. Радзіховського, лікар-офтальмолог Чернівецької обласної клінічної лікарні.
– Це дуже небезпечна травма і, що дуже прикро, з подібними випадками лікарям-офтальмологам доводиться зіштовхуватися щозими, – розповідає Олег Кучук. – Пам’ятаю, один жахливий випадок, що стався напередодні Нового року. Вагітна жінка робила покупки на Калинівському ринку, аж раптом в неї влучила петарда і... розірвалася просто в оці. На жаль, око, чи навіть те, що від нього залишилося, довелося видалити. Потім поставили протез.
Уже давно пора продавцям петард заборонити продавати їх, особливо - неповнолітнім.
– Неодмінні атрибути Нового року – бенгальські вогні. Вони теж небезпечні?
– Залишки згорання пороху можуть осісти на поверхні рогової оболонки ока, викликаючи опіки. До цього «букету» зазвичай приєднується інфекція, що викликає бактеріальні кон’юнктивіти, які дуже важко лікуються.
Читайте ще: Обережно: діти під час канікул травмують очі!
– Доводилося чути, що чернівчани травмуються короком від шампанського...
– Так, цю проблему ми жартома називаємо «синдромом корка від шампанського». Корок, надто якщо він пластмасовий і порожній всередині, вщент розбиває око. Він летить з дуже великою швидкістю. Якщо влучає в око, воно тріскає, мов кавун, і в мить витікає. Щороку маємо 2-3 таких випадків. Причому через подібну необережність чомусь найчастіше страждають дуже гарні жінки. Тому раджу ніколи не дивитися в той бік, де відкривають шампанське.
– Коли випадає сніг, улюблена забавка і дітей, і дорослих – пограти у сніжки. Чи трапляються травми очей через це?
– Так, це називається контузією очей «сніжками». Травма більш складна, якщо сніг вологий, добре ліпиться, якщо на ньому утворилась тонка крижана кірочка.
Не завжди можна прогнозувати наслідки таких контузій. Але практика підтверджує: око не пробачає ударів. Раджу після будь-якого удару, навіть якщо немає болю, звернутися до офтальмолога. Під час консультації лікар огляне очне дно, визначить, у якому стані сітківка, і, якщо необхідно, за допомогою лазерної операції «відремонтує» її.
Вам буде цікаво: Запускав феєрверк, та залишився без ока
– Чимало клопоту і зі сторонніми тілами в оці. Олеже Петровичу, що вам доводилося діставати з ока?
– Пам’ятаю, 1-го січня привезли до нас жінку з... салатом «Олів’є» в оці. За столом її чоловік вирішив показати, яку велику рибу спіймав на рибалці. Розмахнувся, тримаючи в руках виделку з салатом, – і ця страва потрапила в око дружині. Місяць вона пролежала у нас з серйозним нагноєнням, перенесла кілька операцій. Око вдалося зберегти, проте воно не бачить.
Хочу наголосити: бережіть очі у свята!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами