У проєкті «На все свій лікар» на Радіо 10 сьогодні говорили про те, як пережити втрату близької людини. Спікер - Надія Періус – кандидат психологічних наук, доцентка кафедри Психології Київського університету «Крок», психологиня БФ «Рокада», лауреатка обласної премії ім. Омеляна Поповича, пише Медіа агентство АСС.
Отримуйте новини в Telegram
Будь-яка втрата завжди супроводжується психологічним переживанням. На сьогодні ми можемо говорити про те, що поглиблювальною, суттєвою для нас є втрата близької людини. І вона обов’язково переживається реакцією, яка називається горе, розповідає Надія Періус:
«Але є типові симптоми горя, а є патологічні. Така симптоматика різниться тим, що патологічні симптоми горя викликані раптовою смертю близької людини. Або ж якщо за певний період часу було декілька важких втрат. Трапляється і таке. Саме вони викликають гостру патологічну реакцію».
Загалом сьогодні, за міжнародною класифікацією хвороб визначається, що людині треба дати до двох місяців для природного процесу горювання. Поняття горя - це універсальна природна реакція, яка допомагає нам пережити втрату та допомагає поступово прийти до тями, повернутись до звичного життя.
Є багато моделей, розкритих дослідниками, які розповідають, як люди переживають горе. Якщо говорити про кризи – то надзвичайно важливими є перші 48 годин, зазначає фахівчиня. Тому що це шок, неприйняття, невіра.
Людей, які переживають таке горе, не можна жаліти в такі моменти, треба підтримувати. Надзвичайно важливими є дотики – за плече, за руку. Потрібно допомогти саме розділити горе.
Наступна кризова ситуація триває 2-5 тижнів. Тут фактично людина переважає почуття болю, розпочинається певна агресія, злість, гнів, яка може бути повернута до близьких людей. Бо людина не розуміє, як інші можуть повернутись до звичного життя, коли вона переживає такі події. Але це також нормальні природні прояви, зазначає Надія Періус. Тут має бути розуміння і легка ненав’язлива підтримка для людини.
Наші новини є у Facebook
«Важким є стан заціпеніння, коли людина навіть сліз немає. Важливо також помітити, чи людина не в стані депресії.
Важливо пройти період прощання. Чоловіки більше стримують емоційні прояви, але це не стосується втрати людини. Тут настільки сильний біль, що важко втриматись. Жінки емоційніші, але біль проявляють і чоловіки, і жінки», - розповідає фахівчиня.
Однією з важких втрат для людей є втрата дитини. Тут ми говоримо про патологічне горе. Дуже часто в таких ситуаціях виникають симптоми звинувачення в подружжі, пошук того, хто винен. Якщо подружжя не може пережити втрату дитини – потрібно звернутись до спеціалістів.
- Заперечення,
- Гнів,
- Торг,
- Депресія,
- Прийняття.
Дуже важко переживати втрату близької людини дітям. У підлітків часто спостерігається заціпеніння.
Фахівчиня каже: дитину до 6 років не варто брати на похорон. Дитяча психіка не може сприйняти ще весь той спектр емоцій. Ми можемо розказати про смерть у казковому вигляді, про відліт душі людини на небо, яка спостерігатиме за нами з небес. Після 6 років не варто приховувати, діти все відчувають, потрібно відкрито говорити і пояснювати.
Не можна порівнювати людину з собою, говорити - тримайся заради сім’ї, дітей. Варто бути обережними з цими фразами на шоковій стадії.
При патологічних симптомах варто звертати увагу на те, коли людина копіює поведінку померлого, коли після великого проміжку часу часто згадує події, пов'язані з життям померлого, худне, не набирає вагу, не спить.
«Але це не про перші два місяці, бо тоді це нормальна реакція. Це про віддалені симптоми в часі.
Ліки варто вживати тільки за рекомендацією лікаря», - розповідає Надія Періус.
Це буде не заново, каже фахівчиня, – це буде по іншому. Ми маємо дати час людині на горювання, це як мінімум рік із різними стадіями. Не форсуйте події, дайте людині час. Переривати природний процес горювання не можна. Людина має пройти всі стадії.
*Підготовлено в рамках співпраці з BST
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами