Сьогодні, 7 березня, у проєкті «На Все Свій Лікар» на Радіо 10 говорили про травму свідка. Лайф-коуч Марина Томко та психолог Юрій Хіць розповіли про симптоми, лікування й наслідки психоемоційної травми свідка, пише Медіа агентство АСС.
Отримуйте новини в Telegram
Травма свідка – це психоемоційна травма, яку переживають люди. Але психологи наголошують на тому, що в цьому випадку пацієнт - це не сам учасник певної травматичної події, а спостерігач. Спостерігач, який був поруч, коли ставалась певна подія. Це можуть бути люди, які приїжджають на місце ДТП, рятувальники, професіонали чи звичайні люди.
На час війни, сьогодні, такими людьми можемо бути ми всі. Адже маємо необмежений доступ до соціальних мереж, де розміщені травмуючі фото, відеоматеріали. Кожен з нас може в такий спосіб травмуватись, отримати травму свідка, переконана Марина Томко.
Травма свідка і вцілілого – різні поняття, кажуть фахівці. Травма вцілілого точно про те, що відбувалось з конкретною особою. Свідок, це вже та людина, яка не мала безпосереднього дотику до події, пояснює Юрій Хіць.
На сьогодні маємо в нашому місті представників двох травм, наводить приклади Марина Томко. Ті, хто втікали від війни з зони бойових дій мають травми вцілілого, ми, місцеві мешканці, переважно маємо травму свідка, коли спостерігаємо за війною.
«Травму свідка ми відчули всі. Щодня маємо новини, які нас травмують. Вчорашній ролик – приклад травми свідка. Хоча ми не були присутні там, але нас це зачепило, нам важко це усвідомити», - каже Марина Томко.
Фахівці зауважують, що є травматичні події, а є стресові. Не кожна стресова подія є травматичною. Стрес ми проживаємо постійно, хтось більше, хтось менше, каже Юрій Хіць. З певними подіями ми успішно справляємось, а є ті, які стають для нас травматичними - це речі, які не про сумісність з життям, про загрозу життю, зазначає психолог.
Дивіться нас на YouTube
- Поганий апетит та сон, постійна стурбованість, хвилювання, перериває подих, страх, невпевненість в завтрашньому дні.
- Панічні атаки.
Якщо ваша тривожність є нетиповою, виходить за звичні межі, безпричинною – тоді це про симптоми травми свідка, кажуть психологи. Це депресивні стани з порушеннями сну, поганим апетитом або його відсутністю. Можливі й соматичні прояви – ви починаєте відчувати проблеми зі здоров’ям – головні болі, розлади шлунку та інші прояви, які є безпричинними.
Пацієнтам з травмою свідка потрібна терапевтична робота з психологом та з психіатром. Все залежить від глибини травматизації.
«Питання психоемоційних станів не є дуже очевидними. Такі стани приховані. Ми часто не пов’язуємо симптоматику до психоемоційної травми. Головне зрозуміти, коли все почалось. Достатньо зрозуміти, що відбувається з тобою і визнати, що потрібна допомога. Бувають випадки, коли люди самі можуть впоратись
Я бачила такі випадки. З мого досвіду, з проєкту, де працюю – важче переживали чоловіки, коли вони здавались собі безпорадними», - розповідає Марина Томко.
Посттравматичний стресовий розлад може розвинутись при травмі свідка. Він є останнім у ланцюжку реакції на травму, каже психолог Юрій Хіць. Якщо в перші години після події, не важливо чи ви учасник, чи свідок, ви отримаєте психологічну допомогу, то ймовірність розвитку ПТСР зменшується в рази.
Один з симптомів ПТСР – постійні флешбеки, ви постійно переживаєте травмуючу подію, кажуть фахівці.
Щоб уникнути таких моментів в майбутньому – звертайтесь до спеціалістів вчасно.
«Не варто занурювати травмовану психологічно людину назад у такі події, важливо не повертати її у той стрес, потрібно бережно ставитись до почуттів інших, не ретравматизуйте. Можна відволікти, підтримати такого знайомого. Говоріть ті речі, які ви знаєте точно, в яких ви впевнені. Вмійте вислухати, іноді й цього достатньо», - радять психологи.
*Підготовлено у рамках співпраці з BST
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами