Блекаут – це третє випробування для нашого організму після локдауну та повномасштабного вторгнення. Однак, до цього можна адаптуватися та звикнути, зауважують психологи.
«З одного боку ми переживаємо, а з іншого – адаптуємося, намагаємося звикнути до такої ситуації. Це дійсно на нас впливає і навіть якийсь період ще впливатиме, коли вже все буде добре, ми будемо пам’ятати ці моменти», - розповідає Альона Головіна.
«Якщо ви пригадаєте свою реакцію на перше вимкнення світла, коли здавалося, що просто все пропало. А наступні рази – реакція була уже іншою, ми адаптувалися. Це про позитив. Це наше вміння, ми його успішно в житті використовуємо», - доповнив Юрій Хіць.
Альона Головіна зауважила, що через несподіваність та неможливість контролювати ситуацію, блекаути цілком можуть призвести до панічних атак, бо це постійна стресова ситуація, яка не може пройти безслідно:
«Це підіймає всі страхи, які є в нас, травматичні події, які були у нас в дитинстві, у підлітковому віці та у процесі дорослішання. Якщо ми з ними не працюємо, то вони капсулюються, і в такі неочікувані моменти воно все підіймається. Ми стикаємося з цим у дуже дивний та неочікуваний момент».
На фото: Альона Головіна
«Нам важливо контролювати ситуацію та розуміти, коли воно закінчиться. Є випадки, що навіть коли світло включали раніше, це викликало в людей тривогу», - сказав психолог Юрій Хіць.
Дізнавайтесь інші новини Буковини
Постійні відключення світла не зламали українців, а навпаки загартували. Люди почали адаптовуватися, аби легше переносити відсутність електроенергії. Наприклад, придбали ліхтарики, генератори, акумулятори тощо. Надалі це також допоможе людям справлятися у психоемоційному контексті, переконані психологи. Адже якщо світло вимкнуть знову - ми будемо готові.
Щоб запобігти депресивним станам психологиня Альона Головіна радить підсилювати внутрішнє світло, внутрішню рівновагу:
«Підсилюйте свою силу. Депресія сама по собі не виникає. Зазвичай це результат тривалого процесу, якщо в депресії є формат нереалізованої потреби, то випробування складнощів підсилюють та стимулюють її. Однозначно треба більше і краще чути себе».
Юрій Хіць радить підтримувати себе фізично: пити воду, дбати про свій сон, приймати вітаміни.
«Точно блекаут приніс позитивні моменти – я прочитав і прослухав багато книг, на які я не мав часу в інший час. Точніше я мав час, але мав інші пріоритети. А так, немає світла, немає чим зайнятися – то лежиш і слухаєш ту книжку чи вчиш англійські слова», - поділився враженнями Юрій Хіць.
На фото: Юрій Хіць
«У мене точно залишаться приємні спогади, адже у блекаут ми читали «Гобіта». І це такий чарівний світ. Зараз такого ефекту вже немає, бо тоді було темно, маленький фонарик, читаєш в голос. Темнота - це ж якраз час для стосунків, ніжності, радості, себе любити, інших любити», - розповіла Альона Головіна.
Медіа агентство АСС є в Instagram
- Навчити себе ставитися до речей трішки інакше, в позитивному контексті.
- Гуртуватися, людині потрібна людина
- Дихальні вправи, що допомагають впоратися зі стресом.
Підготовлено в рамках співпраці з BST
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами