Композитор, диригент. Творець пісні, яка стала фактично народною.
Василь Михайлюк автор музики до пісні, яка полонила серця всіх українців світу, та й не тільки. Сьогодні її співають в усіх куточках світу, але мало хто знає, що авторами є два прості буковинці, два вашківчани – Василь Михайлюк та Микола Юрійчук. А заспівав її одним з перших ще один безміру талановитий буковинець Дмитро Гнатюк.
Мова йде про «Черемшину».
Зʼявилася пісня-романс у 1965 році. Найпершим її заспівав Вашківецький хор. Але путівку на велику сцену дав соліст Київської опери Дмитро Гнатюк. Також пісню, музику до якої написав Михайлюк, взяли до своїх репертуарів такі «зірки» музичної культури як Софія Ротару, Квітка Цісик, Олег Скрипка, тріо «Срібна терція», Жанна Боднарук, Тіна Кароль тощо.
Читати ще: Алея зірок: Іван та Марія Миколайчуки
Василь Михайлюк народився 13 січня 1929 року у Вашківцях. Змалечку захопився музикою, але через скруту сімʼя не могла дозволити ні профільне навчання, ні навіть інструмента хлопчикові. Він забивав цвяшки в поріг і натягував нитки між ними, та й грав, ніби на цимбалах.
Війна внесла суттєві корективи в житті молодого Василя. Він потрапив аж до російського Барнаула, де хлопця взяв під опіку місцевий полк. Там він примкнув до духового оркестру і, долаючи шлях аж до Відня, вчився музичній грамоті під обстрілами та наступами.
По війні демобілізувався й повернувся до рідної Буковини. Закінчив у Чернівцях культосвітнє училище, пройшов курс диригентів у Львові. Видатний український композитор Микола Колесса запрошував його до себе в консерваторію, але на Василя Михайлюка вже чекала молода сімʼя вдома і він відмовився.
У Вашківцях композитор взявся керувати хором. Тут же написав свої відомі пісні. Зокрема, «Черемшину». За розповідями, мелодія до Михайлюка прийшла тоді, як він на лузі вирізав кілки для клумби. Він побачив зацвілу черемшину і в голові промайнули слова з вірша його друга Миколи Юрійчука «Всюди буйно квітне черемшина, мов до шлюбу вбралася калина…». Василь полишив все і побіг додому до піаніно. Сів й одразу зіграв музику «Черемшини».
Окрім цього хіта Михайлюк написав ще популярні на той час «Смерічки», «Подаруй мені Карпати», «Анничка» тощо. Всього створив композитор понад 200 пісень.
Василь Михайлюк – Заслужений працівник культури України, лауреат мистецької премії імені С. Воробкевича.
Нестало Василя Михайлюка 2 травня 2003 року. Похований у рідних Вашківцях.
Музикант, композитор, педагог. Музичний талант Буковини.
Ілля Міський писав і концертні пʼєси, і опери, і рапсодії, і пісні. Його музика лунала зі сцен різних країн світу, зокрема, Литви, Румунії, Австрії, Польщі, Росії.
Композитор народився 30 серпня 1920 року в Шипинцях. До музичних інструментів мав інтерес змалку. Дуже швидко опанував скрипку, цимбали, трубу. Після сьомого класу навіть почав грати у ресторанному оркестрі в Чернівцях.
У 1937 році вступив до Чернівецької консерваторії. Паралельно із навчанням грав у оркестрі румунського полку. Після приєднання Буковини до Радянського Союзу приєднався до молодіжного естрадного оркестру при філармонії. І з ним активно гастролював різними містами України.
Війна припинила гастролі, віддалила Іллю від музики. Навіть по завершенні неспокійних воєнних днів молодий чоловік не одразу повернувся до гри на інструментах. Працював у полі в себе в Шипинцях.
Але довго без музики жити не зміг. Після роботи брав скрипку й біг до місцевого клубу. До нього приєднувалися такі ж захоплені музикою односельчани. І вже в 1946 році вони організовують самодіяльний оркестр. Беруть участь в київському фестивалі і стають переможцями.
Міський добре знав, що потребує ґрунтовної освіти, тому поступив до музичного училища в Чернівцях. У 1953 році по завершенні був запрошеним керувати оркестром при Буковинському ансамблю пісні й танцю. Цьому ансамблю Ілля Міський присвятив 25 років свого життя.
В 1954 році першим в Україні створює клас цимбалістів при музучилищі й набирає учнів.
У цей період творчого життя Ілля Міський пише чимало пісень. Захоплюючись поезією буковинських поетів, зокрема, Юрія Федьковича, ставить на музику багато віршів. Також пише сюїти для хору й акапельні пісні.
З 1983 року керує симфонічним оркестром в Центральному палаці культури та оркестром народної музики «Буковина». За два роки, в 1985 році, «Буковина» удостоєна звання «народного» оркестру.
Все життя Ілля Міський віддав музиці, її створенню та поширенню. Окрім того, що творив мелодії, він також творив й інструменти, з яких видобували мелодію. Міський змайстрував 40 скрипок, три з яких зберігаються в музеях Шипинців, Чернівців та Едмонтона (Канада).
Відійшов у вічність Ілля Міський 26 листопада 2005 року.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами