Як впроваджується медична реформа на Буковині, чи отримали лікарі більшу зарплату, а пацієнти – якісніші послуги, «Впливовому АССпекту» розповіла Наталія Гусак, регіональний координатор з підтримки медичної реформи у Чернівецькій та Івано-Франківській областях програми ULEAD з Європою, керівник ГО "Пацієнти Буковини".
- Підписна кампанія триває з квітня 2018 року. Наразі у Чернівецькій області вже 524 тисячі буковинців обрали свого лікаря.
Про позитивні результати можна говорити лише у тих двох підприємствах, які увійшли в реформу з 1 липня 2018 року. Це - Клішковецький ЦПМСД і Сокирянський ЦПМСД. Саме у них активними темпами оновлюється необхідне обладнання, повноцінно забезпечується гарантований пакет надання медичної допомоги, лікарі отримують заробітну платню на рівні 15 тис. грн., а керівники підприємств вчаться управляти фінансами, вибудовувати нову систему мотивації кадрів, стратегічно планувати розвиток свого закладу і формувати сервісну службу, - каже Наталія Гусак. - Інші підприємства на Буковині, які увійшли у реформу з 1 жовтня, мають з позитивних досягнень поки що лише суттєве зростання заробітних плат лікарів.
- Яка ситуація у районах області? З якими проблемами там найчастіше зіштовхуються?
- Наші райони та ОТГ є фактично флагманами реформи на Буковині. Наразі у реформу не увійшли тільки два райони – Заставнівський і Герцаївський. Є, звичайно, поодинокі проблеми з оптимізацією мережі, штатних розписів та від’єднання від районних ЦПМСД медичних підприємств ОТГ. Але наразі всі ці питання є робочими і вирішуються спільно з засновниками, Департаментом охорони здоров`я, експертами.
Читайте ще: Що входить до обов’язків лікаря первинної ланки
Інша суттєва проблема районів – це значно менша кількість наявного населення, ніж показує статистика. В 7-ми селах йде розробка проектно-кошторисної документації щодо будівництва нових сучасних амбулаторій.
- Чи дійсно вже збільшилися зарплати в лікарів?
- Зарплати зросли, але не у всіх. Насамперед - у тих лікарів, яких вже обрали буковинці. Так, у Глибоцькому ЦПМСД заробітна плата лікаря, який підписав 1800 декларацій, становить 16700 грн., у Новоселицькому районі – 17979 грн.
- Наталю, а яка ситуація із забезпеченням технікою та медобладнанням?
- Наразі є райони, які за рахунок коштів засновників, меценатів забезпечили на високому рівні інформатизацію роботи сімейних лікарів. Однак більшість закладів за рахунок коштів, які надійшли від НСЗУ впродовж певного періоду часу, будуть дооснащувати свій обов’язковий табель матеріально-технічного оснащення.
Інша справа, що з 2019 року НСЗУ почне реалізовувати нові бюджетні програми з діагностики, доступним лікам. І рівень оснащення, думаю, має у закладах зростати.
- Яких змін ви очікуєте від медичної реформи? І на що варто сподіватися всім нам, адже скептичних міркувань досить багато...
- Я очікую, що реформа на первинному рівні не завершиться лише на перетворенні закладів в комунальні некомерційні підприємства та зростанні заробітних плат лікарів. Мені б хотілося, щоб і пацієнти відчули значне зростання якості надання медичної допомоги, покращення сервісу в закладах.
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Якщо не запрацює реформа медицини, ми втратимо найкращих фахівців
Водночас, пацієнтам варто зрозуміти: побудова нових стосунків з сімейним лікарем – це двостороння робота, в якій однакова відповідальність і на пацієнтах, і на медиках.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами