Суд, експертиза і лише після цього - поховання – така новація вступає в дію в Україні з 15 березня 2018 року. Правники припускають: через перевантаження судів, брак місць у моргах та іншу бюрократичну тяганину, попрощатися із небіжчиком можна буде в кращому випадку на 10-й день після смерті. Як же діятиме новий закон та чого від нього чекати українцям, «Впливовму АССпекту» пояснила Тетяна Шепелько, юрист.
- Раніше, якщо помирала людина, на місце виїжджала швидка медична допомога і слідчо-оперативна група. Лікар констатував смерть, а слідчий відкривав карне провадження і відправляв тіло у морг з постановою на проведення експертизи встановлення причин смерті. Без постанови морг не може прийняти тіло. Відповідно ж до редакції статті 242 КПК України, з 16 березня 2018 року слідчий позбавлений права призначення експертизи для встановлення причин смерті. Тепер суддя має розглянути клопотання слідчого про проведення експертизи встановлення причин смерті, - каже Тетяна Шепелько.
- Тобто навіть до моргу тіло не заберуть без рішення судді?
- Хочу сподіватися, що до такого не дійде. Небіжчика заберуть до моргу, проте розтин проводити не зможуть. Суддя дає доручення на експертизу, а не на те, щоб забрати труп до моргу.
- Отже, тіло в морзі, а рідні чекають?..
- Слідчий фіксує «знайшли труп», їде до райвідділу та пише клопотання. Тіло відправляється до моргу. Родичі чекають на можливість забрати тіло, щоб поховати. І тут починається найцікавіше. Припустимо, що слідчий хоче зробити швидше і вирішує їхати з клопотанням до суду, а не відправляти поштою (людям же треба ховати покійного!). Але в суді він не один — навіть у нашій невеликій Чернівецькій області налічується 11 районів. Тобто з різного роду клопотаннями (обшук, експертиза, продовження справи) всі стоять в одній черзі. Це лише щоби здати документи!
У судді робочий день максимум до 18:00, але клопотання приймають, як правило, до обіду. Слідчий виїхав (оглянувши місце, де знайшли тіло, оформивши документи, написавши клопотання) в кращому разі в обід — це якщо тіло знайшли рано вранці. Отримати доручення слідчого судді він точно не встигає. У кращому випадку - клопотання віддасть. Труп і далі в морзі… Родичі чекають…
Читайте ще: Впливовий АССпект: До кого тепер приїде «швидка»?
- А якщо людина померла у вихідні – тоді взагалі жоден суд не працює. Що ж робити?
- Сподіватися тільки на чергового суддю. Слідчий суддя розглядає тільки дуже термінові клопотання (експертиза - питання не термінове, тут КПК дає судді до 5 днів). Тому труп в морзі, родичі чекають…
До цього варто додати, що три районних суди Чернівців наразі працюють неповним складом, триває судова реформа, частина суддів без повноважень (були призначені на строк 5 років)… Я не кажу про те, що судді мають право на відпочинок, і, як звичайні люди, хворіють.
- То коли ж родичі зможуть поховати небіжчика?
- Якщо наразі родичі ховають тіло покійного не пізніше третього дня після смерті, то із введенням нових норм вони отримають тіло на 10-12 день (це якщо слідчий швидко спрацює, суддя невідкладно розгляне клопотання слідчого, а експерт не затримає терміни проведення експертизи!). Будь-які накладки - час на розгляд у суді, завантаженість експерта, слідчого - можуть збільшити термін до 18-25 днів!
- І весь цей час небіжчик перебуватиме у морзі?
- Це ще один «болючий» аспект: більшість моргів розраховані на зберігання тіл не більше кількох днів. Питання: чи є у них технічна можливість зберігати небіжчиків упродовж 8-10 днів та чи готові вони прийняти у 2-3 рази більше тіл, ніж зараз?.. Ці питання залишаються відкритими.
- Тетяно, чи є вихід з такої ситуації? Чи це вже неминучі реалії для українців?
- Варто розуміти, що ці зміни разом з Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» були прийняті Верховною Радою України ще 3 жовтня 2017 року. Тобто ще з 3 жовтня 2017 року можновладці знали, що заганяють питання поховання померлих після 15 березня в колапс, але при цьому НІЧОГО не робили! Тепер варто сподіватися, що Верховна Рада України, працюючи 13 та 14 березня, усуне абсурдні зміни, бо вже зареєстрований проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення кримінального судочинства (реєстр. № 7547), поданий народними депутатами України Сотник О.С, Геращенко А.Ю., Остріковою Т.Г., Продан О.П., Найємом М. та іншими.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами