*Політінформер
- Напевне, розпочнемо розмову з того, що найбільше болить не лише Чернівці, а й усю Україну: поговоримо про коронавірус. Розкажіть, як зараз почуває себе лідер «Європейської Солідарності», п`ятий президент України Петро Порошенко? Знаємо, що він бореться з коронавірусом.
- У Петра Олексійовича дійсно була дуже висока температура, йому діагностували коронавірус і двостороннє запалення легень. Але дякуючи молитвам мільйонів українців, тому що у ці дні ми отримуємо СМС зі словами підтримки для п’ятого президента, дякуючи дійсно фаховій роботі українських лікарів, він почуває себе краще.
Коли я із Закарпаття приїхала до Чернівців, написала Петру Олексійовичу СМС, що на всіх зустрічах на Закарпатті починалося все з одного питання: «Як здоров’я Петра Олексійовича. Він надіслав смайлик: «Привіт Чернівцям. Вашими молитвами буду живий, здоровий».
А якщо говорити серйозно, то, звичайно, це очевидно, що сьогодні весь світ потерпає від пандемії. Інше питання, що Уряди всього світу за ці 8 місяців підготували бодай свою медицину, економіку, щоб давати відповідь на цей страшний виклик. Окрім українського. Оце є величезна проблема.
- Як ви оцінюєте, як наша влада, наша держава підготовлена до боротьби, адже кількість хворих невпинно зростає…
- Я хочу нагадати, що в березні місяці, коли в країні була одна хвора жінка, яка, на жаль, померла, Україну закрили взагалі на замок: перекрили кордони, закрили всі підприємства, всі кав'ярні, весь малий та середній бізнес - все зупинилося. Зеленський щодень знімав «відосіки» і розповідав про «Бажаю вам 36,6». Зупинилась економіка, зупинилась медицина. Зверніть увагу: відосіків немає сьогодні, він десь сховався, закрився у бункері, уже немає ніяких «Бажаю вам 36,6». Чому? Тому що дійсно ці 8 місяців були втрачені у питанні протидії пандемії і підготовки нашої медицини.
Я хочу нагадати, що в березні цього року було виділено 65 мільярдів гривень на фонд боротьби з коронавірусом. Де взялися ці гроші? Вони взялися не з повітря. Влада їх забрала з освіти – 5 мільярдів, з інших сфер, навіть з медицини забрали з регіонів і передали на фонд боротьби з коронавірусом в центральний фонд до Міністерства охорони здоров’я, аби в «ручному» режимі керувати цими коштами.
Я відвідала на Закарпатті кілька шкіл в гірських районах - це жах: сидять вчителі із запраними масочками, які вони самі собі вночі шиють після школи. Розповідають про свої злиденні зарплати. Жодна школа не отримала жодної копійки від держави на антисептики, на санітайзери, на маски, на дезінфектори. Нічого немає, все треба купувати за рахунок вчителів, за рахунок батьків, за рахунок спонсорів або місцевих бюджетів. Тому наша команда підготувала Закон: ми будемо вимагати, щоб 20 жовтня, коли буде розглядатися проект бюджету на наступний рік, парламент вніс зміни до цього бюджету і повернув 5 мільярдів гривень. Аби освітні заклади були забезпечені всіма захисними матеріалами.
Друге питання: як будуть навчатися діти? Ми бачимо, що сьогодні іде оця страшна хвиля епідемії, а в цей час діти ходять у школу. Вибачте, з березня по червень просто «бахнули» школу, діти не отримували нормально освіти. А зараз - ходять до школи. Якщо вчитель, або учень захворів, класи ідуть на дистанційне навчання. Але в цей час не розроблено платформ нормальної дистанційної освіти. Не в усіх школах є хороші свої платформи. Не в усіх школах є можливості Інтернету, якщо ми про сільські школи говоримо. І ми запитуємо у в.о. міністра освіти Шкарлета: як дітей навчати, якщо школи закриті? Знову ви будете показувати один телевізійний урок на день і не зрозуміло, на якому каналі? Хоча можна було залучити дійсно найкращих вчителів, щоб розробити онлайн програми в Zoom, в Skype, Viber – розробити онлайн-платформи для дітей, для того, щоб вони могли працювати. А якщо немає Інтернету – запропонувати іншу форму, шукати її.
Третє дуже важливе питання – це захист лікарів. Чернівці - один з регіонів, який найбільше постраждав від коронавірусу. І не мені вам розповідати, що лікарні виявилися до цього абсолютно не готовими. У час пандемії мої колеги-депутати кілька разів приїжджали до Чернівців, передаючи костюми від «Фонду Петра Порошенка», так само, як захисні костюми, маски, санітайзери, пульсоксиметри тощо передавали інші благодійники, наша команда, але тільки не держава. От де ділися 65 мільярдів?! Коли сьогодні міністр на всіх каналах розповідає, що жодного ШВЛ не закупили, з кисневими концентраторами є проблема, в лікарів є проблема з надбавками 300 відсотків, немає безкоштовних тестів, а Зеленський розповідав про 10 мільйонів безкоштовних тестів! Так само тест у Чернівцях коштує від 800 до 2 тисяч гривень. Це хто може собі такі тести дозволити?..
З`ясувалося, що з цих 65 мільярдів, більше 35 мільярдів витратили на так зване «Велике будівництво», яке виявилося великим розкраданням, тому що дороги будувати потрібно. Але тільки це чесно треба робити, з спеціального дорожнього фонду. А з «ковідного» фодну це можна робити, як з’ясувалося, без тендерів. І всі «зелені» фірми «присмокталися» до цього бюджету. З’ясувалося, що кілометр відремонтованих Зеленським і його командою доріг коштує на 50% або в 2-3 рази дорожче, ніж рік тому. От саме тому наша фракція уже передала пакунок питань до правоохоронних органів: що відбувається? «Велике будівництво» чи «велике крадівництво?». Українським лікарям не потрібна добре заасфальтована дорога на цвинтар, лікарні потрібні нормальні.
- На вашу думку, нас знову чекає жорсткий карантин?
- По-перше, я б дійсно хотіла звернутися і до чернівчан: ми розслабилися. Дуже важливо, якщо у нас сьогодні при владі дилетанти, які за 8 місяців не змогли запропонувати стратегію допомоги лікарям, протидіяти інфекції, треба самим себе захищати. Давайте тримати дистанцію. Якщо ми в приміщенні, треба носити маски, не забувати мити руки, користуватися санітайзерами – це те, що людина сама може зробити.
Що має зробити держава? Ще раз хочу наголосити, що 65 мільярдів було виділено саме на боротьбу з коронавірусом, ми розписали владі навіть план дій. У чому зараз ключові проблеми? Перше – тести. Коли людина виявила швидко вірус, вона самоізолювалася і, якщо проходить легко хвороба, не навантажує медичну систему. Але для цього потрібно зробити тест, який мало того, що коштує до 2 тисяч гривень, так ще й треба іноді результати чекати кілька днів. Чому так відбувається? Лабораторії забиті. А ви знаєте, що одна міні-лабораторія коштує десь 180 - 200 тисяч гривень? У нас в країні є 400 районних лікарень. І для того, щоб кожну з них забезпечити міні-лабораторіями, потрібно менше 1 мільярда гривень. Він же є у фонді боротьби з корона вірусом! Запитання до влади: чому ви не купили ці міні-лабораторії?..
Дуже важливе питання – можна було за пів року розписати пріоритети. Зараз потрібні не дороги, а КТ для того, щоб забезпечити всі лікарні, щоб можна було швидко робити томографію, виявляти запалення легень, яке є ключовим побічним ефектом коронавірусу.
Окрім того: про коронавірус всі говорять, але всі забули, що українці ще хворіють на інші хвороби. Коли країну закрили на карантин, закрили і всі лікарні. Зараз, по суті, лікарі, якщо вони не займаються коронавірусом, а плановими операціями, їм не дають доступу до пацієнта, а пацієнту не дають доступ до лікарень. Потрібно було розділити потоки пацієнтів. А у нас залишаються лише інфекційні, люди вже лежать в коридорах, інші лікарні стоять пусті, планову операцію неможливо зробити.
Читайте ще: Впливовий АССпект: Софія Федина – про армію, волонтерство і пісні
- Реформа децентралізації почалася ще коли ви були віце-спікером. Мала би вона закінчитися після місцевих виборів. Але є чимало протестів, бунтів громад. Вони не погоджуються з тим поділом, який є. Скажіть, можливо взагалі не варто було цю реформу починати?
- Реформа децентралізації була потрібна в першу чергу для того, щоб передати більше влади на місця. Громади мають об’єднуватися, виходячи з трьох принципів: перше – добровільність, бажання громади, друге – економічна доцільність, третє – це географічний фактор. Децентралізацію оцінюють наші регіони дуже добре, тому що, коли почалася ця реформа, на місцях почали залишатися набагато більше коштів. Якби децентралізація була поганою, то не було б зараз такої боротьби на місцевих виборах. Подивіться, яка запекла боротьба ведеться! На посаду мерів ідуть сотні кандидатів. Сьогодні престижніше бути мером міста, ніж президентом країни. Президент – це відповідальність, а мер – це ресурси. Що зробив сьогоднішній уряд? Вони там ходили, блукали, потім написали якийсь план поділу районів. Як нам потім по секрету «Слуги» сказали: «Де в нас є хороший кандидат, то ми по ньому порізали ці райони, щоб він переміг». От у людей логіка!
Ми не просто великі прихильники децентралізації, ми переконані децентралізатори, усвідомлюючи, що це також є шлях до Європейського Союзу. Там немає такого, щоб столиця нарізала тобі задачі і розповідала, що ти маєш право будувати, а що не маєш. Після цих виборів ми маємо нову ситуацію в країні, коли мери міст матимуть дуже серйозні впливи на центральну політику. Зеленський вже не буде їх, як чортів, виганяти, як рік тому, а буде проситися на зустріч з мерами міст.
- Пані Ірино, з тим, що зараз відбувається у країні, як ви оцінюєте подальший рух України у бік євроінтеграції?
- Відбувся саміт Україна-ЄС, а також візит Зеленського до Великої Британії. Я, як державниця, тішуся результатами цих візитів. Насправді ми не належимо до тієї команди, яка говорить: чим гірше - тим краще, і радіє, коли президент виглядає смішно, а він часто виглядає смішко. Коли президент їздить по Україні, купує магнітики, відвідує замки, а в цей час голова його офісу займається зовнішньою політикою – це дуже дивно. Тому, коли президент нарешті поїхав на саміт, нас тішить, що він згадав про свої обов’язки верховного головнокомандуючого та головного дипломата країни. Далі - достатньо хороший підсумковий документ цього саміту. «Слуги» радіють, як діти. А чому ж вони радіють? Наша команда раділа, що нам дали безвіз, а «Слуги» радіють, що в нас не відібрали безвіз. Наша команда раділа, що ввели санкції проти РФ, а «Слуги» радіють, що санкції не скасували. Два світи, дві радості, але і ми теж радіємо, що не відібрали і не закрили ці санкції. В підсумковому документі саміту заяви проти Російської Федерації, проти її агресії на Сході Україні і анексії Криму, набагато жорсткіші робить Європейський Союз, ніж Зеленський. Тобто Європейський Союз з нами, він усвідомлює, що є сильна команда, яка від них вимагає та просить підтримки України. Тут навпаки – вони весь час підказують Зеленському, щоб він не забув, що на Донбасі війна і формулювання відписують дуже жорсткі відносно цієї агресії. Країна-вбивця, країна-отруйник, країна, яка знищує опозицію, країна, яка втручається у вибори в інших країнах, країна, яка вбиває українців на Донбасі та в Криму. Сьогодні, коли весь світ вводить санкції через отруєння Навального, Зеленський в інтерв’ю іноземним журналістам каже, що треба розібратися. Не бійся ти говорити, що відбулося отруєння і що так Путін розправляється зі своїми політичними опонентами.
Такі інституції, як Міністерство закордонних справ, зовнішня політика - вони рухаються по інерції. Ми цей потяг так гарно завели, що він несеться і його не так просто зупинити. Це підтверджують і результати саміту Україна-ЄС, які були хорошими для України. Але всі експерти визнаються, що на це працювали дві команди: команда Порошенка, яка цей потяг розігнала, і команда Зеленського, яка не змогла його зупинити. Це добре, що хоч тут вони не зупинили.
Те сам – наші взаємини з Великою Британією. Це був дуже хороший візит Зеленського. Ми радіємо, тому що це добре для країни, коли твоя держава виглядає добре, коли підписані такі чудові угоди про вільну торгівлю, про допомогу Британії в розбудові нашого морського флоту. Нам це дуже потрібно. Так само, це візит по суті готувався двома командами, двома послами, попереднім та нинішнім, тому що не готується таке за день, це не каву приготувати.
В «Українській Правді» цього тижня відбувся «батл» колонок президентів: Порошенко написав своє бачення, як треба рухатися у бік Європейського Союзу, Зеленський відповів, що він рухається і теж молодець. Як людина, яка 15 років займається євроінтеграцією, скажу, що мене це тішить. Якщо президенти, команди, влада і опозиція будуть змагатися в тому, хто більший євроінтегратор, і робити все для цього, це буде круто, ми будемо іти в правильному напрямку.
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Ахтем Сеітаблаєв – про Крим, «Кіборгів» та Чернівці
- Пані Ірино, як оцінюєте команду «Європейської солідарності» Чернівецької області і як бачите їхні шанси на місцевих виборах?
- Я дуже пишаюся нашою командою в Києві і нашою фракцією. І за таким же лекалом ми робимо наші команди на місцях. В опозиції бути – це не мед і не цукор. Коли нас цей рік так пресує влада тут, в опозиції, залишилися не риби-прилипали, які з нами були при владі, а тільки найсильніші, найстійкіші. Ми щасливі, що з нами, наприклад, залишається Михайло Павлюк, який і був в нашій команді, і є в нашій команді і веде нашу команду як перший номер нашого списку. Він показав хороший результат, коли очолював область фактично не в простих умовах. Ми щасливі, коли до нашої команди приєднуються нові люди.
У нашій команді багато лікарів, представників малого та середнього бізнесу, тому що ми захищаємо їх інтереси, принципи. Є вчителі. Є ті, хто відбулися в різних сферах життя, але сьогодні вони усвідомлюють, що потрібно посилювати «Європейську Солідарність» на місцях.
Я дуже високо оцінюю нашу команду, бо в нас люди, для яких важлива армія, децентралізація, мова, захист лікарів, соціальна політика, і які точно усвідомлюють, що Чернівці – найкраще місто в Україні. Воно європейське, чудове, але йому трохи не вистачає благополуччя. Цього треба додати за рахунок чесності, правильності стратегій в обласних і міській радах, в тих ОТГ.
У нас чудовий кандидат на мери Чернівців. Це людина, яка пройшла АТО, людина-воїн. І знаєте, якщо він так гідно служив Україні, то точно зможе служити Чернівцям.
Дивіться нас на YouTube
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами